BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fogaink is megsínylették a pandémiát

Harmadára csökkent a fogászati szűrővizsgálaton résztvevők száma az elmúlt egy évben, sokan pedig pénzügyi nehézségek miatt halasztották a kezelést.

A pandémia alatt sokan hagyták ki a fogászati szűrővizsgálatot és halasztották el kezeléseket. Időnként kimaradt a fogmosás, és több volt az édesség fogyasztás, különösen home office-ban – derült ki a MindentMent Fogászati Rendelők 1600 fős online kutatásából.

A fogápolási szokások megváltozásának már érezhetők a kedvezőtlen hatásai

– vélik a fogászok.

A kutatásban megkérdezettek között 29 százalékkal kevesebben mentek fogászati szűrővizsgálatra az elmúlt egy évben, mint korábban. 57 százalékuk közvetlen a koronavírus-járvány miatt halasztotta el a szűrővizsgálatot, 20 százalék pedig pénzügyi nehézségek miatt. Hat százalékuk azért hagyta ki a szűréseket, mert a járvány miatt nem fogadta a fogorvosa.

Magyarországon egyébként is vannak hiányosságok a fogápolás és a szájhigiéné terén, amin a Covid csak rontott, és aminek rövid és hosszú távú hatása is lehet. Fogfájást okozó szuvasodás vagy góc fél-egy év alatt is kialakulhat. Ezért fontos szűrővizsgálatra menni, hogy ezeket időben kiszűrjük. Ha ez elmarad, a kisebb gócból olyan nagyobb gyulladásos elváltozás alakulhat ki, ami a fog elvesztéséhez vezethet. Sajnos már most érezhető, hogy akik télen elhalasztották a szűrést, azoknál problémák jelentkeznek

– mondta Perger Alexa, a MindentMent Fogászati Rendelők fogszakorvosa.

Fotó: Shutterstock

A helyzetet súlyosbítja a karantén alatt megnövekedett alkoholfogyasztás és dohányzás, ami nemcsak a fogakra, hanem a nyálkahártyára is káros hatással lehet. Már néhány hónap alatt kialakulhat olyan elváltozás, ami szövődményekhez vezethet. A kutatásból kiderült, hogy átlag feletti volt a szűrővizsgálat koronavírus miatti elhalasztása az átmenetileg vagy tartósan home office keretében dolgozók, valamint az iskolabezárás miatt otthonmaradásra kényszerült válaszadók között.

A pénzügyi ok azok körében volt átlag feletti, akik elveszítették a munkájukat.

Hasonló a helyzet a fogászati kezelések terén is. A válaszadók 16 százaléka a koronavírus miatt, 8 százaléka pénzügyi okokból döntött az elhalasztás mellett, míg a megkérdezettek 3 százaléka egyszerűen csak a fogorvostól való félelmében döntött így. A fogorvos az esetek mindössze 1 százalékában halasztotta el a beavatkozást. A fogászati kezelés elhalasztása a home office és az iskolabezárás miatt otthonmaradásra kényszerült válaszadók között számottevően magasabb volt, mint más válaszadók esetében.

A válaszadók 7 százaléka bevallotta, hogy néha kimaradt a fogmosás vagy kevesebbet mosott az elmúlt egy évben.

Az azonban jó hír, hogy a megkérdezettek 33 százaléka többet mosott fogat az elmúlt évben, 60 százalék pedig ugyanannyit.

A nők között 19 százalékkal többen nyilatkoztak úgy, hogy többet mosnak fogat, mint a férfiak.

Akik az iskolabezárás miatt kényszerültek otthon maradni, azok között négyszer többen vannak, akik kevesebbet mosnak fogat. Egy részük, vélhetően azért, mert az otthoni teendők nagy leterheltséget jelentenek, míg mások egyszerűen kényelemből, mert nem kell közösségbe menni.

Leginkább a tartósan home office-ban dolgozók sumákolják el a fogmosást, csaknem kétszer annyian, mint az átlag, ami alátámasztani látszik, hogy aki nem jár közösségbe, hajlamosabb kihagyni a fogmosást.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.