Pénteken ipari termelés szeptemberi előzetes adata és a kiskereskedelmi üzletek szeptemberi forgalma jelenik meg. Augusztusban az ipari termelés 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,6 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás. A termelés volumene kissé meghaladta a járvány előtti, 2019. augusztusi szintet.
A kiskereskedelmi forgalom volumene augusztusban a nyers adat szerint 4,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyesüzletekben 1,7 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,3 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az év első nyolc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2,4 százalékkal volt nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában.
Kiskereskedelmi és építőipari adatok érkeznek pénteken az eurózónából. A kiskereskedelmi értékesítés 0,3 százalékkal nőtt havi alapon augusztusban, miután egy hónappal korábban még 2,6 százalékos zsugorodást mértek. Éves összevetésben a júliusi 3,1 százalékos növekedést követően nem volt változás. Az előrejelzések szerint szeptemberben havi alapon 0,5, éves összevetésben 1,7 százalékos lehetett a bővülés üteme. Az IHS Markit építőipari BMI-je szeptemberben 50 pontra ugrott az előző havi 49,5 pontról, ami az iparág stabilizálódását jelzi a megelőző kéthavi negatív trend után. Az elemzői konszenzus októberre 50,2 pontra számít.
Fontos ipari adatokat közölnek Németországban. Az ágazat termelése augusztusban 4 százalékkal zuhant havi összevetésben a júliusban mért 1,3 százalékos növekedés után. Mindez elsősorban a beszállítói láncok szakadásával magyarázható, ami elsősorban az autógyárakra mért jelentős csapást. A járvány előtti időszakkal, 2020 februárjával összehasonlítva a visszaesés 9 százalékos. A prognózisok szerint szeptemberben némileg javulhatott a helyzet, a szakértők 0,9 százalékos termelésbővülést jósolnak.
Miután a Fed a munkaerőpiac alakulásához köti a monetáris politikáját, a piacok árgus szemmel követik a foglalkoztatottak számának alakulását. Szeptemberben az amerikai gazdaságban 194 ezer új munkahely jött létre, ami a legalacsonyabb idei érték, és messze elmarad az elemzők által várt 500 ezertől. A nem mezőgazdasági alkalmazottak száma 17,4 millióval emelkedett 2021 áprilisa óta, ám továbbra is 3,3 százalékkal, azaz 5 millióval elmarad a járvány előtti szinttől. Az elemzők ezúttal is optimisták, októberre 450 ezres bővüléssel számolnak, noha az előrejelzések szerint 400 ezres lehet a növekedés üteme. Szintén pénteken teszik közzé a jövedelmek alakulásáról szóló adatokat is. A piac ezen a téren is enyhe bővülésre számít.
A globális kamatemelési verseny tekintetében is fontos lehet a pénteken érkező észt inflációs adat. A balti államban az évesített pénzromlás üteme 6,6 százalékra gyorsult szeptemberben az előző havi 5 százalékról. Ez volt a leggyorsabb inflációs ütem 2008 decembere óta, ami elsősorban az elektromos áram 74,5 százalékos drágulásával magyarázható. Havi alapon 1,2 százalékos inflációt mértek az előző havi 0,7 százalékos után. A szakértői előrejelzések szerint októberben éves alapon 7,5 százalékra gyorsulhatott az infláció, a havi ütem 0,3 százalékos lehetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.