Amikor kedden megérkeztek az újabb négy évtizedes rekordot döntő amerikai inflációs adatok, meglepően mérsékelten reagált rájuk a dollár-euró árfolyam és az utóbbi mozgásaira érzékeny közép-európai devizák. A feszítő nagy kérdésekre – le lehet-e küzdeni az Atlanti-óceán mindkét oldalán felszökő inflációt, és milyen gazdasági áldozattal – egyelőre nincsenek válaszok, mivel maradt a képletben egy hatalmas ismeretlen: mit hoz az orosz–ukrán háború.
A viszonylag langyos devizapiaci reakciókat boncolgató jegyzetében a Commerzbank deviza- és feltörekvő piaci elemzője, Antje Praefcke arra a ritka következtetésre jutott, hogy a befektetők nem tudják eldönteni, a dilemmák közepette melyiket utálják jobban: a dollárt, vagy az eurót.
Jelen pillanatban úgy gondolom, az euró-dollár kereszt az (háborús) eszkalálódás euróra nyomást helyező félelmei és a dollárra nyomást gyakorló recessziós félelmek közt ragadt
Ebben a helyzetben nem véletlen, hogy a közép-európai devizák is limbóban maradtak, hiszen a múlt év óta kialakult minta szerint, amikor nem a helyi jegybankok stabilizáló kamatemelései és szóbeli vagy piaci intervenciói mozgatják őket, akkor az euró-dollár keresztre figyelnek:
a növekvő kereslet a zöldhasúra általában gyengíti, a csökkenő erősíti őket.
A régiós devizák idei gyengülését egyszerre okozta a keleti szomszédságban februárban kitört háború és az euró majdnem kétéves mélypontokra gyengülése a dollár ellenében, 1,08 közelébe, ahol a napokban is tanyázik. A világ jelentős jegybankjainak nagy izgalommal várt tavaszi ülései nem hoztak komoly változást a várakozásokban – amint valószínűleg az Európai Központi Bank csütörtöki ülése sem –, ellenben új bizonytalansági tényezőként beütött az energiaárakat tovább pörgető háború.
A Fed márciusban megkezdte kamatemeléseit, és várhatóan nagy léptekkel halad tovább előre az idén, tegnap 20 éve a legnagyobb kamatemelését hajtotta végre az új-zélandi jegybank, és csatlakozott a szigorításhoz a kanadai központi bank is, az EKB azonban minden bizonnyal még mindig nem csap a lovak közé az erősödő kritikák ellenére sem. Kedden Otmar Issing – aki 1998-as alapításakor a bank főközgazdásza volt – figyelmeztetett, hogy a frankfurti döntéshozók lekezelték az inflációs veszélyt, és emiatt Európa a stagfláció küszöbére sodródott.
Amerikában eközben hatalmas recessziótól tartanak, holott a pandémia okozta válságból való kilábalás jobban halad, mint Európában. Egy-egy magas inflációt mutató adat tavaly még erősítette a dollárt, hiszen arra mutatott, hogy a Fed hamarosan eljut a kamatemelésekig. Most, hogy ezt a Rubikont már átlépték, a keddi, vártnál magasabb adatok már azt a félelmet erősítették, hogy a Fed túl agresszívan lép fel, a kamatemelések recessziót és a célnál is alacsonyabb inflációt okoznak, az pedig újabb kamatvágást:
összegezve, sokkszerű hullámzásokat a piacokon és a gazdaságban.
Recessziós aggodalmak Európában is jelentkeztek az EKB langyos fellépése ellenére is, többek közt azért, mert ha a szankciók és a háború elvágja az unió egyik legfontosabb energiaellátási csatornáját – vagy még rosszabb esetben átterjed nyugat felé –, az komoly következményekkel járhat. Ez is okozza, hogy az EKB vélhetően nem meri elkötelezni magát a monetáris szigorítás mellett, hanem kivár, mi történik keleten.
Ha véget is ér a háború, Európa már nem lesz olyan, mint korábban.
Mindenesetre a piacokon a fejleményeket lesik. A legutóbbi hírek alapján Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint a tárgyalások nem kecsegtetnek megoldással, miközben Washington még több fegyvert ígér Ukrajnának. A harctereken a fő kérdések: elesik-e a déli ukrán kikötő, Mariupol, bezárul-e ezt követően az ukrán fő erőktől nyugatra az orosz olló, ez a bekerítés a harcok végét vagy még elkeseredettebb szakaszát hozza, és még durvább szankcióváltásokhoz vezetnek-e az erőszakról szóló hírek és álhírek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.