Nem volt egyszerű uniós szintű konszenzust elérni az orosz olajra vonatkozó uniós embargó kérdésében, ám a Slovnaft pénteki közleménye újabb rejtett buktatókra mutat rá.
Mint írják az orosz olajat érintő szankciók hatására a nyolchónapos átmeneti időszakot követően a vállalat pozsonyi finomítójának termékeit nem lesz lehetőség exportálni. Tekintve, hogy a létesítményt arra tervezték, hogy Szlovákia mellett a régió többi országát is ellássa, ez a teljesítmény olyan mértékű visszafogásához vezetne, ami a műszaki minimum alatt van.
A szankciók értelmében a pozsonyi finomítóból Csehország, Ausztria és Lengyelország felé nem lehetne szállítani. A Mol-csoporthoz tartozó
Slovnaft dízelüzemanyag-gyártásának 27 százalékát a cseh, 20 százalékát az osztrák, 8 százalékát a lengyel és 7 százalékát a magyarországi piacon értekesíti. A cég benzingyártásának 23 százaléka a cseh, 19 százaléka a lengyel, 8-8 százaléka pedig az osztrák, illetve a magyarországi piacra kerül.
A régióban értékesíthető termékek kínálatának korlátozása és a Slovnaft kapacitásának csökkentése miatt ellehetetlenül a szlovák piac ellátása
– mondta Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője, aki szerint exportpiaci partnereiket is figyelmeztetniük kell, hogy a nyolchónapos átmeneti időszak után a régióban az üzemanyag és más olajipari termékek hiányára lehet számítani.
A cég közleménye arra is rámutat, hogy az orosz kőolajra vonatkozó uniós szankciók jelenlegi formája csak 8 hónapos átmeneti időszakkal számol, és nem adja meg az általuk – az olajfinomítóban megvalósítandó műszaki változtatásokra – kért 3 éves időszakot, ezért nem is vállalhatják a felelősséget ennek a döntésnek a szlovák gazdaságra és a lakosság ellátására gyakorolt esetleges következményeiért.
A Trend szlovák gazdasági hetilap főszerkesztője, Roland Izip a lap honlapján közzétett pénteki írásában
a szlovák diplomácia fatális felsülésének nevezte, hogy a szankciók azzal járhatnak, hogy a termékei kétharmadát külföldön értékesítő olajvállalatnak jövő februártól be kell zárnia.
Ez ráadásul importkényszerrel és azzal járna, hogy tovább drágulnának a lakossági üzemanyagárak.
Világi Oszkár, a Slovnaft igazgatótanácsának elnöke a Magyar 7 felvidéki magyar hetilap hasábjain a héten megjelent – még az uniós szankciókról született döntést megelőzően készült – interjúban az Oroszország elleni kőolajembargó kapcsán rámutatott: az embargó hat, a régióban lévő országot érintene legjobban, mert ide érkezik az Európába tartó orosz import 80 százaléka.
Több lehetőség volt Oroszország megbüntetésére, Nyugaton egy olyat választottak, ami a mi régiónkban kényes, nekik viszont nem fáj annyira. A büntetés 80 százalékát mi fizetjük meg, ők a maradékot
– jegyezte meg Világi Oszkár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.