BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A románok többsége már nem egyesülne Moldovával

Romániában korábban mindig az egyesüléspártiak voltak többségben. Évtizedek óta először kerültek kisebbségbe az unionista románok.

Romániában az utóbbi évtizedekben először kerültek kisebbségbe azok, akik támogatnák országuk egyesülését a szomszédos Moldovával, ahol szintén a román a hivatalos nyelv – derült ki egy friss felmérésből, amelyet csütörtökön ismertetett a Digi24.ro hírportál.

Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,The,Albita,(romania),Border
Románia Moldova határ
A románok többsége már nem egyesülne Moldovával.
Fotó: Shutterstock

Az Avangarde közvélemény-kutató április folyamán telefonos módszerrel rögzített adatsora szerint a megkérdezettek mindössze 33 százaléka véli úgy, hogy a két román nyelvű országnak valamikor egyesülnie kéne, míg 54 százalékuk szerint nem.

A korábbi kutatások rendre unionista többséget mutattak ki Romániában, Moldovában viszont mindig kisebbségben voltak az egyesülés hívei.

Az INSCOP közvélemény-kutató által 2020 júniusában készített felmérés azt állapította meg, hogy a román felnőtt lakosság 73,7 százaléka ért egyet Románia és a Moldova egyesülésével, ami öt százalékpontos növekedés a 2019-ben mért 68 százalékhoz képest.

A mostani Avangarde-felmérés szerint a megkérdezettek 50 százaléka nemmel, 31 százaléka pedig igennel voksolna, ha a holnap népszavazást rendeznének az egyesülésről.

A válaszadók 31 százaléka támogatná, 40 százaléka viszont ellenezné Moldova gyorsított felvételét a NATO-ba, míg az európai uniós tagság tekintetében fordított az arány:

 

41 százalékuk támogatná, 30 százalékuk ellenezné, hogy Moldova az EU tagjává váljon.

 

Arra a kérdésre, hogy egy Moldova elleni esetleges orosz támadás esetén Romániának csapatokkal kellene-e segítenie a Moldovai Köztársaságot, a megkérdezettek 56 százaléka nemmel, 29 százaléka igennel válaszolt.

Flag,Of,Moldova,The,National,Flag,Of,The,Republic,Of
Fotó: Shutterstock

Ami a hadifelszerelést illeti, a válaszadók 48 százaléka támogatná, 35 százaléka ellenezné, hogy Bukarest katonai eszközöket küldjön Kisinyovnak.

Maia Sandu moldovai államfőről a megkérdezettek 38 százalékának jó, 36 százalékának semleges, 19 százalékának rossz a véleménye.

Szankciókkal sújt le Moldova ellenségeire az Európai Unió – Moszkva kiborult

Mostantól az Európai Unió szankcionálhatja azokat, akik tettekkel vagy azok támogatásával fenyegetik Moldova önállóságát, függetlenségét és demokratikus berendezkedését. Meghatározó oroszok szerint Moldova a megszűnés felé közeledik.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.