BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz IT-szektorra is pusztító csapást mér a háború

Az IT-szakemberek között sok a fiatal férfi, akik inkább nem várják meg a sorozást.

Az orosz és fehérorosz szoftverfejlesztők csaknem harmada hagyhatta el hazáját, mióta Vlagyimir Putyin támadást indított Ukrajnával szemben – derül ki Johannes Wachsnak, a Budapesti Corvinus Egyetem docensének tanulmányából.

A magasan képzett munkaerő elvándorlásának vizsgálatára Wachs a Giuthub nevű, fejlesztők körében kulcsfontosságú platform adatait használta, és megállapításai szerint a korábban jelzettnél is súlyosabb az IT-szakemberek körében az emigrációs hullám – derül ki a BCE hétfői közleményéből.

Moscow,,Russia-november,28,,2019:,Education,And,Career,Of,Young,Professionals
Fotó: Shutterstock

Noha, szemben a háború miatt menekülő ukránokkal, az oroszok és a velük szövetséges fehéroroszok emigrációjáról kevés adat ismert, annyit lehet tudni, hogy a gazdasági szankciók, a besorozástól való félelem és a háborúval szembeni morális szembenállás miatt sokan elhagyták hazájukat. A helyi munkaügyi szervek szerint tavaly év végéig az IT-szakemberek 10 százaléka léphetett le Oroszországból.

Wachs EPJ Data Science folyóiratban megjelent írása szerint azonban a valós szám ennél magasabb lehet, a szerző szerint a helyzet a második világháború utáni Németországét idézi. A Corvinus docense hangsúlyozza, hogy 

a szellemi tőkét mindig sokkal hosszabb időbe telik, és bonyolultabb, illetve költségesebb is pótolni, mint a lerombolt fizikai infrastruktúrát.

Az agyelszívás szinte azonnal negatív hatásokkal jár, ami nemcsak az adott iparágat, de más szektorokat is érinthet, míg a fogadó országok jelentősen profitálnak a magasan képzett munkaerőből.

Wachs mintegy 45 ezer Github-profilt elemzett, hogy kérdéseire választ kapjon, a fehérorosz és orosz felhasználók geolokációs adatait hasonlította össze 2021 februárjában és 2022 novemberében. Az adatok szerint az orosz fejlesztők 11 százaléka és a fehéroroszok 16 százaléka biztosan küföldön telepedett le, az orosz és fehérorosz fejlesztők egy másik része pedig elrejtette a lokációját a platformon. Ha őket is a disszidensek közé számítjuk, úgy az oroszok 28 százaléka és a fehéroroszok 30 százaléka távozhatott. Tekintve, hogy a szoftverfejlesztőket nemzetközileg is keresik, körükben nem ritka a költözés, ugyanezen időszakban a háború által nem sújtott környező országokból mindössze a szakemberek 8 százaléka távozott külföldre.

A kutató szerint nincs jele annak, hogy Ukrajnában is hasonló folyamat zajlott volna le, amit részben a haza védelmével kapcsolatos motiváció, részben az ország elhagyásának tilalma magyarázhat.

Az orosz emigráció legfontosabb célországai az Egyesült Államok, Németország, valamint az Oroszországgal szomszédos államok, például Grúzia vagy Örményország a tanulmány szerint. Az orosz fejlesztőkkel szemben a fehérorosz szoftverfejlesztők túlnyomó többsége csak a környező országokig ment: az emigrálók 53 százaléka Lengyelországban, Litvániában, Ukrajnában vagy Lettországban kezdett új életet.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.