Előrehozott parlamenti választást tartanak holnap Montenegróban: az 542 ezer szavazásra jogosult állampolgár 15 párt és szövetség között válogathat – a paletta a Nyugat-baráttól a szerb- és oroszpárti szélsőségekig terjed.
A 2007-ben elfogadott, azóta többször módosított alkotmány értelmében az ország élén a közvetlenül, öt évre választott és egyszer újraválasztható államfő áll: idén május 20. óta e tisztséget Jakov Milatovic tölti be.
A törvényhozó hatalom letéteményese viszont az egykamarás képviselőház, amelynek 81 tagját közvetlenül, négy évre választják meg.
A lakosság nemzetiségi megoszlása a következő:
A vallás tekintetében 72 százalék ortodox keresztény, 19 százalék pedig az iszlámot követi. Ugyan a főváros Podgorica, de a székváros és a történelmi-kulturális központ Cetinje, és habár az ország nem tagja az euróövezetnek, a gyakorlati fizetőeszköz az euró – a fő és állandó téma pedig az Európai Unióhoz való közeledés.
A függetlenségét 2006. június 3-án kikiáltó állam 2010-ben lett az EU tagjelöltje, a csatlakozási tárgyalások 2012 júniusában kezdődtek, ám mostanra lelassultak – viszont a NATO-hoz már 2017. június 5-én csatlakozott az ország.
Mindenesetre 32 év után ez lesz az első választás, amelyen a korábban a miniszterelnöki és az államfői posztot is betöltőt Milo Djukanovic nem vesz részt semmilyen formában, mivel a tavaszi államfőválasztás második fordulójában a szavazatok 59 százalékával legyőzte őt Jakov Milatovic, a 2022 nyarán alakult centrista Európa Most! mozgalom jelöltje.
Djukanovic ezután lemondott a pártelnöki tisztségről, és bejelentette, nem kívánja vezetni a balközép Szocialisták Demokratikus Pártja (DPS) választási listáját sem.
A legutóbbi, 2020. augusztus 30-án tartott parlamenti választáson a Djukanovic elnök vezette DPS már elveszítette a többségét, hiszen a szövetségeseivel együtt is csak 40 mandátumhoz jutott a 81 tagú törvényhozásban. Viszont a Zdravko Krivokapic vezetésével alakult kormány is megbukott a szerb- és oroszbarát, valamint a Nyugat-barát koalíciós partnerek ellentétei miatt,
az új, Dritan Abazovic által irányított Európa-barát kabinet 2022. augusztus 19-én kényszerült lemondásra, mert elveszítette a bizalmi szavazást a parlamentben.
Akkor még hivatalban lévő államfőként Djukanovic új kormányalakítási megbízás helyett a parlament feloszlatását javasolta, a képviselők viszont az ő leváltását kezdeményezték, s végül korlátozták a jogköreit. Új kormánya azóta sincs az országnak, az Abazovic vezette kabinet ügyvezetőként tevékenykedik.
Djukanovic még szintén államfőként idén március 16-án, három nappal az elnökválasztás előtt feloszlatta a parlamentet és előrehozott választást írt ki, miután a határidő lejártáig egyetlen politikusnak sem sikerült kormányt alakítania – aztán ő maga elbukta az államfőválasztást, és gyakorlatilag visszavonult.
Itt tartunk most.
A legfrissebb felmérések szerint a holnapi voksoláson az Európa Most! mozgalom a legesélyesebb, ám annyira azért nem, hogy egymaga kormányt alakíthatna.
Rendkívül izgat, hogy megvalósítsam a tervet, amit bemutattam a választóknak. Ha nem sikerül, lemondok
– nyilatkozta a mozgalom vezetője, Milojko Spajic. A 37 éves korábbi pénzügyminiszter további béremelésekkel és a nyolc helyett hétórás munkaidővel kampányolt.
Djukanovic távozása után a DPS új irányítással próbálkozik, és a 2006-ös függetlenedési folyamatban vezető szerepet játszó Danijel Zivkovic közölte: a jelenlegi kormány veszélybe sodorja az ország EU-csatlakozási folyamatát.
A támadott ügyvezető kormányfő, Abazovic viszont azzal válaszolt, hogy „majd ha legyőzik a maffiát, akkor lesz pénz mindenkinek”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.