Miután az utóbbi idő az árupiaci óriás kereskedőcégek botrányaitól volt hangos, az óriásvállalatok vezetői arról beszéltek, hogy elmúltak azok a napok, amikor egy-egy jövedelmező szerződésért cserébe csúszópénzt osztanak.
Az FT Commodities Global Summit nevű rendezvényén a szektor legnagyobb cégeinek, a Vitolnak, a Trafiurának vagy épp a Gunvornak a vezetői fogadkoztak, hogy átalakították üzletüket a 2010-es évek és napjaink korrupciós botrányai után.
A világ legnagyobb független olajkereskedőjét, a Vitolt vezető Russel Hardy a svájci Lausanne-ban tartott konferencián elmondta, hogy nagyon keményen próbálkoztak az elmúlt években a folyamatok átformálásán.
A cégnek 2020-ban 160 millió dollárnyi büntetést kellett fizetnie az Egyesült Államokban és Brazíliában, miután többek között Brazíliában, Mexikóban és Ecuadorban is vesztegetéssel vádolták – idézi fel a Financial Times.
Ugyanakkor korábban a Bloombergnek visszavonult iparági szereplők arról beszéltek, hogy a bírságok csak az üzlet árának a részei.
A kőolaj és más kritikus nyersanyagok kereskedelmét évtizedek óta jó kapcsolatokkal bíró közvetítők olajozzák,
ám ez egyre gyakrabban kelti fel az amerikai vagy európai hatóságok figyelmét is. A Vitol egyik alkalmazottját el is ítélték februárban az Egyesült Államokban.
A Vitol fontos versenytársa, a Trafigura pedig márciusban ismerte el bűnösségét és vállalta 120 millió dolláros bírság megfizetését egy 2003 és 2014 közötti időszakot felölelő ügyben. Azonban a vállalat több milliárd dolláros éves nyeresége mellett a bírság továbbra is csak az üzlet költségének tűnik.
A cég vezérigazgatója, Jeremy Weir is úgy nyilatkozott a korrupciót firtató kérdésre, hogy elég szerény ahhoz, hogy sose mondja azt, hogy soha. Ám elmondása szerint a cég minden tőle telhetőt megtesz a gyakorlat felszámolása érdekében. A vállalkozás ma már közvetítők segítségét sem veszi igénybe.
Ugyanerről számolt be a Gunvor társalapítója és elnöke, Torbjörn Törnqvist is, aki szerint 2020-ban döntöttek a közvetítők kihagyása mellett.
A három kereskedőház az ukrajnai háború miatt kialakult energiaválság nagy nyertese volt, miután több mint 45 milliárd dollárnyi összesített nyereséget halmozott fel 2022-ben és 2023-ban.
2019-ben a svájci hatóságok a Gunvort a Kongói köztársaságban és Elefántcsontparton elkövetett vesztegetések miatt találták bűnösnek, míg márciusban a cég az Egyesült Államokban 660 millió dolláros büntetés megfizetésére kötelezték Ecuadurban elkövetett vesztegetések miatt. A cég 84 százalékát birtokló Törnqvist állítja, hogy nem tudott a korrupciós ügyekről. A korrupció burjánzását jelzi, hogy egy közvetítő a Gunvor elleni bírósági ügy során elmondta, hogy egyetlen vesztegetésmentes üzlet lebonyolításában sem segédkezett, és mindegyik kereskedőnek intézett üzleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.