Olaszország intézkedéseket fog elfogadni a költséges lakásfelújítási támogatások államadósságra gyakorolt hatásának csökkentése érdekében – jelentette ki szerdán Giancarlo Giorgetti gazdasági miniszter a Reuters tudósítása szerint.
A támogatások négy év alatt több mint 200 milliárd euróba kerültek az államháztartásnak. A legbőkezűbb, az úgynevezett „szuperbónusz” lehetővé tette a lakástulajdonosok számára, hogy az energiatakarékos építkezések költségeinek 110 százalékát visszaigényeljék adójukból.
Az olasz államadósság GDP-arányosan a második legnagyobb az euróövezetben, és a hitelminősítők árgus szemekkel figyelik, tartva attól, hogy fenntarthatatlanná válik. Az olasz pénzügyi tárca várakozásai szerint a GDP-arányos ráta a támogatások miatt 2026-ig a GDP közel 140 százalékára emelkedik.
A 2020-ban bevezetett szuperbónusz lehetővé tette a lakástulajdonosok számára, hogy négy–tíz éven keresztül levonják az építési munkálatok költségeit az adójukból, vagy az adójóváírást fizetési formaként használják fel.
Az adójóváírás vevői ezt követően újra eladhatták azt, vagy levonhatták az összeget a saját adójukból.
A kormány már márciusban radikálisan korlátozta az építési munkákból származó adójóváírás továbbértékesítésének lehetőségét, most azt tervezi, hogy az elvégzett munkák költségét tízéves időtávon lehessen levonni az adófizetési kötelezettségből.
A tíz évre való elosztás nem lehetőség, hanem kötelezettség lesz
– mondta Giorgetti anélkül, hogy további részleteket közölt volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.