Vlagyimir Putyin orosz elnök számos minisztert és katonai vezetőt menesztett az elmúlt években, az orosz–ukrán háború 2022-es kirobbanása óta pedig még több tisztviselőt és tisztet cserélt le. A változások között egy állandó személyiség akadt: Elvira Nabiullina, a központi bank vezetője, aki már több mint egy évtizede együtt dolgozik Putyinnal.
A közgazdász végzettségű, tatár nemzetiségű Nabiullina már az 1990-es években dolgozott a Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztériumban, ahol tisztviselőként kezdte, majd 1997-ben egy évre miniszterhelyettesi pozícióra emelkedett. Ezután az üzleti életben helyezkedett el, és egy agytrösztnél is tevékenykedett, a nagy lehetőséget a 2006-os, Szentpéterváron tartott G8-találkozó hozta el.
A most 60 éves gazdasági szakember részt vett a rendezvény szervezésében, ő felelt az esemény napirendjének előkészítéséért, amely olyan témákra összpontosított, mint az energiafüggetlenség. A találkozóra ráadásul meghívták Kínát, Indiát és Brazíliát is. A rendezvény végül nagy sikernek bizonyult, és dicsérték Oroszországot a lebonyolításért, Putyin pedig felfigyelt Nabiullinára.
Egy évvel később Putyin Nabiullinát választotta gazdasági miniszternek, aki a következő évben, Dmitrij Medvegyev elnökké választása után is a posztján maradt. Amikor Putyin 2012-ben visszatért az államfői székbe, előbb gazdasági tanácsadójának nevezte ki a közgazdászt, egy évvel később pedig meglepetésszerűen a jegybank vezetésével bízta meg. Ezzel Nabiullina lett az első nő, aki egy G8-ország jegybankjának élére került.
A szakember immár 11 éve vezeti a nemzeti bankot, és hónapokra van attól, hogy a leghosszabb ideig hivatalban lévő kormányzója legyen. Egyike a kevés hatalmi pozícióban lévő orosz nőnek. Oleg Vjugin, a Bank of Russia korábbi vezető tisztviselője szerint Putyin úgy tekint Nabiullinára, mint egy egyenes beszédű, korrupciótól mentes emberre, aki a válságokkal tarkított évek alatt is képes eredményeket felmutatni.
A közgazdász mindig nyíltan elmondja az elnöknek a véleményét: Putyin nagyra értékeli Nabiullina tanácsait, és általában elfogadja a javaslatait, bár nem minden esetben. Jelentős szerepe volt abban, hogy az orosz gazdaság nem omlott össze a szankcióktól, már a háború előtt fontos lépéseket tett. Vezetése alatt a központi bank a világ egyik legnagyobb deviza- és aranykészletét halmozta fel, végzett a rosszul kezelt vagy alultőkésített hitelezőkkel, és
megszabadult az amerikai állampapírok nagy részétől.
A fegyveres konfliktus előtt az inflációt Oroszország posztszovjet történelmének legalacsonyabb szintjére csökkentette. A drágulás 2022-ben nagyot ugrott a harcok és a büntetőintézkedések miatt, amire Nabiullina a kamatlábak emelésével válaszolt. A pénzromlás így a kezdeti sokk után tavaly fokozatosan egy számjegyűre csökkent.
Segített létrehozni a Swift fizetési rendszer helyi, Mir nevű alternatíváját is. Nabiullina az elmúlt hónapokban felhívta a figyelmet a háború okozta munkaerőhiányra és a rekordméretű védelmi kiadások okozta problémákra, azonban a közgazdász azt is hozzátette, hogy mindezek megoldható gondok. Mindenesetre sokat tett azért, hogy az orosz gazdaság átvészelje a szankciókat.
Oroszország lett a világ legdurvábban szankcionált országa, és még mindig készülnek az újabb csomagokAz Európai Unió összesen 13 szankciós csomagot fogadott el az elmúlt két évben, és készülőben van az újabb javaslat. A nyugati országok szövetségeseikkel együtt több mint 18 ezer büntetőintézkedést vezettek be 2014 óta. Az állami szintű szankciók mellett számos vállalat is felfüggesztette üzleti tevékenységét Oroszországban, vagy teljesen kivonult az országból. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.