A mesterséges intelligencia (MI) a következő évtizedben lenyomhatja a fekete arany árát, miután a jobb logisztika révén csökkentheti a költségeket, és növelheti a nyereségesen kitermelhető erőforrások mennyiségét. Nettó értelemben így csökkenni fog az olajár – idézi a Reuters a Goldman Sachs (GS) befektetési bank kedden publikált elemzését.
Az MI jótékony hatása leginkább a keresleti oldalra fejti majd ki hatását. Az energiaigény várhatóan emelkedik, viszont az MI segít ezt optimalizálni. A GS szerint aki idejekorán felébred, és minél hamarabb elkezdi alkalmazni az MI-t, az akár 25 százalékos termelékenységnövekedést is elérhet.
Úgy véljük, hogy a mesterséges intelligencia közép- és hosszú távon valószínűleg enyhén nettó negatív hatással lesz az olajárakra
– írja az elemzés. A költségeken elért megtakarítás körülbelül napi 5 millió hordónak felel meg, a kereslet fellendülése viszont napi 2 millió hordó lehet ilyen időtávon. A GS becslései szerint egy új palakút költségeit mintegy 30 százalékkal lehetne csökkenteni az MI segítségével. Ez a költségcsökkenés jövedelmezőbbé teszi a kitermelést, ami az olajkészleteket 8-20 százalékkal növelheti.
A keddi kereskedelemben a Brent nyersolaj határidős jegyzése 3,51 dollárral, azaz 4,5 százalékkal hordónként 74,02 dollárra csökkent, ami december óta a legalacsonyabb szint. A West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzése 2,97 dollárral, azaz 4,1 százalékkal 70,58 dollárra esett, ami január óta a legalacsonyabb árfolyam. A kereskedők a kereslet visszaesésétől tartanak a világ két legnagyobb gazdaságában, Kínában és az Egyesült Államokban. Ezek a félelmek már meghatározóbbak, mint a megnövekedett geopolitikai kockázatoktól való rettegés, ami magasan tarthatná az árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.