A Reutersnek nyilatkozó és a Bloomberg gazdasági hírszolgálat által megkérdezett szakértők túlnyomó többsége egyaránt kamattartásra számított.
A tavaly november végi országos parlamenti választások óta első monetáris tanácsi ülésen hozott döntésnek nem az iránya lepte meg az elemzőket, inkább az időzítés volt váratlan. A többség azt valószínűsítette, hogy a kamatvágás a 2010-es költségvetés elfogadása után következik.
A súlyos megszorításokat előirányzó büdzsé elfogadása a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított készenléti hitelkeret felszabadításának az előfeltétele. Az IMF november elején függesztette fel a folyósítást, arra hivatkozva, hogy a kormányválság akadályozza a stabilizációs program végrehajtását.
Az új román kormány december 23-án lépett hivatalba, és már másnap a parlament elé terjesztette költségvetési tervezetét, amelyben egyebek között a nyugdíjak befagyasztását javasolja.
A román gazdaság 2008-ban még a leggyorsabban növekvők között volt az Európai Unióban, tavaly viszont az előzetes számítások szerint 7 százalékkal csökkent a hazai össztermék (GDP), és idén is csak 1,3 százalékos bővülés várható.
A román nemzeti bank monetáris tanácsa a legutóbbi, novemberi ülésén nem változtatott az alapkamaton. Korábban, 2009 elejétől kezdve öt lépésben 10,25 százalékról 8 százalékra csökkentette a tanács az irányadó kamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.