Magyarország megítélése elszakadt az euróövezet gyenge tagországainak nemzetközi megítélésétől, miután a magyar kormány vállalta, hogy idén 3 százalék alá csökkenti a GDP-arányos költségvetési hiányt, és olyan strukturális reformintézkedéseket hajt végre, melyek jelentősen javítják a költségvetés fenntarthatóságát.
A piaci szempontból legjelentősebb kockázat is kiárazódott: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsába olyan tagokat jelölt az országgyűlés gazdasági bizottsága, akiket hitelesnek tartanak az elemzők. A piaci szereplők sem gondolják azt, hogy a lazább monetáris politika irányába fordulna a tanács az új tagokkal.
A tagok kinevezése előtt az a félelem játszott szerepet, hogy az új tagok a kormány által preferált kamatcsökkentés irányába fogják tolni a tanácsot, többségüknél fogva. (A kamat csökkentése esetén a forint gyengülő pályára állhatna.)
Az aggodalmat az váltotta ki, hogy a monetáris tanács tagjainak jelölési mechanizmusát megváltoztatta a kormány. A héttagú tanácsból négy tag mandátuma járt le március elején, és a szabályok értelmében két tagot a kormányfő, két tagot az MNB elnöke jelölhetett volna. A kormány megváltoztatta a törvényt, menyek értelmében az országgyűlés illetékes bizottsága jelölhette a tagokat.
A forint jól reagált ennek a kockázati tényezőnek effektív kiárazódására. A hazai deviza 268,6-os szintig erősödött az euróval szemben, mely a kormányalakítás óta csupán kétszer volt látható.
A kormányalakítás előtt még 265-270 forint között is jegyezték a forintot, azonban az új kabinet nem tette világossá, hogy tartja-e a konvergencia programban foglalt hiánycélokat. Sőt, ezzel ellentétes nyilatkozatok láttak napvilágot. Matolcsy György akkor még úgy vélekedett, hogy „nem fogunk megszakadni” a 3 százalék alatti költségvetési hiányért 2011-ben.
Azóta kiderült, hogy tartjuk a 3 százalék alatti hiányt idén. Igaz, egyszeri tételekkel: bankadóval, szektorális különadókkal és a magán-nyugdíjpénztári vagyon egy részének költségvetésbe csatornázásával, de 3 százalék alá szorul a költségvetési deficit a GDP százalékában.
A Száll Kálmán terv pedig felszámolja a költségvetésben meghúzódó 5-6 százalékos strukturális deficitet, mely javítja a költségvetés középtávú fenntarthatóságát.
Minden, amit a Száll Kálmán tervről tudni lehet!
Közben a gazdasági növekedés oldaláról sem látszanak feszültségek: az exportvezérelt növekedés tovább folytatódik 2011-ben, és a fogyasztásban is kedvező folyamatokat vetítenek előre elemzők.
Így fundamentális oldalról – mostanra már – nem indokolt, hogy a forintot büntessék a befektetők.
A forint árfolyama a Száll Kálmán terv ismertetése után a 270-275-ös tartományba szűkült be az euró ellenében. Előtte a 270-280-as sáv volt jellemző, míg tavaly nyáron – magyar és euróövezeti bizonytalanságok miatt – 290-ig is felkúszott a kurzus.
Nemzetközi folyamatok
Portugália nemzetközi segítségre szorulhat, miután az 5 éves kötvények hozama 8 százalék fölé emelkedett (az euróövezet fennállása óta legmagasabb szintre). Ha a Portugál kormány nem szavazza meg a megszorításokat, minden bizonnyal nemzetközi hitelcsomagot vesz igénybe az állam.
Mint láthatjuk, Magyarországot már nem veszik egy kalap alá az euróövezet gyenge tagállamaival a befektetők. Írország államcsőd ellen köthető biztosításának felára 615 bázisponton áll, Portugáliáé 533 bázisponton található. A magyar csődkockázat pedig 280 bázisponton áll.
Tavaly ősszel, amikor a magyar fundamentumok még gyengébbek voltak, a forint is erősebben reagált a kedvezőtlen nemzetközi eseményekre.
Úgy tűnik, a forint csak abban az esetben állhatna gyengülő pályára, és kerülhetne 275-ös árfolyam fölé az euróval szemben, ha jelentősen romlanának Magyarország pozíciói, vagy az eddigieknél is jelentősebb kockázatkerülés uralkodna el a piacon.
Pedig a jelenlegi piaci félelem is igen nagy nyomást jelet: az eurózóna adósságválságán túl a közel-keleti polgárháborús helyzet, és a japán földrengést követő atomkatasztrófa is nagy félelmet okoz.
A frank megállíthatatlannak tűnik
A kockázatvállalási hajlandóság csökkenése miatt a svájci frank tovább erősödött az elmúlt hetekben, így a forint jó teljesítménye nem látszik meg a frank/forint keresztárfolyamon. Az alpesi devizát 210-212 forint között jegyzik.
Az árfolyam további alakulására nagy hatást gyakorol az európai adósságválság, és az, hogy az Európai Központi Bank (EKB) milyen ütemben növeli a jegybanki kamatszintet. Ha az EKB szigorít, miközben a Svájci Nemzeti Bank (SNB) tartja laza monetáris politikáját, akkor az euró akár erősödhet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.