Az olajcég az első fél évben 146,63 milliárd forint nettó nyereségről számolt be, szemben a tavalyi első hat havi 24,22 milliárd forint veszteséggel. A társasság a második negyedévben 53,97 milliárd forint nettó profitot ért el, míg egy évvel korábban 43,23 milliárd forint veszteséget jelentett.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója szerint az első fél évben a megnövekedett nemzetközi termelésnek köszönhetően a kutatás-kitermelés üzletág részesedése volt a legjelentősebb az eredményből. Az üzletág eredményének további növelése érdekében intenzív beruházási program megvalósítását tervezik Oroszországban, Szíriában, Irak kurdisztáni régiójában és a főbb kelet-közép-európai területeinken. Hernádi úgy véli, hogy a cég jó úton halad afelé, hogy az INA-t egy hatékonyabb régiós szereplővé formálja.
Vágó Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője szerint a Mol második negyedéves üzemi eredménye ugyan elmaradt a várakozásoktól, de a készletátértékeléstől és árfolyammozgásoktól megtisztított eredmény több mint 10 százalékkal túllépte a piaci várakozásokat. Szerinte a kitermelési üzletág várakozásoktól 9 százalékkal elmaradó eredménye csalódást kelthet, emögött azonban elsősorban a szír eszközök aktiválása miatt megnövekedett amortizáció áll.
Az OTP Bank az első félévben 74,01 milliárd forint nettó nyereséget ért el, ami 6,2 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A második negyedév nettó profitja pedig 35,3 százalékkal 36,98 milliárd forintra emelkedett. Idén a bankcsoport eredményéhez a külföldi leánycégek sokkal nagyobb mértékben járultak hozzá, mint az előző esztendőben.
Bencsik László, a hitelintézet pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint azonban, ha a svájci frank árfolyama továbbra is erős marad, az növelheti a bank kockázati költségeit Magyarországon és Romániában.. Emellett ha azokban az országokban, amelyekben bankcsoport jelen van, lassul a gazdasági növekedés, az szintén kedvezőtlenül érintheti a társaságot.
A Richter az első félévben 19,68 milliárd forint nettó nyereséget ért el, ami 48,3 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A második negyedév nettó profitja pedig 67,7 százalékkal 8,6 milliárd forintra csökkent. Az eredménycsökkenést a magasabb működési költségek és a pénzügyi tevékenységből származó veszteségek magyarázzák.
Bogsch Erik az eredmények nyilvánosságra hozatalakor hangsúlyozta, az utóbbi hónapokban érvénybe lépett intézkedések miatt idén 7,1 milliárd forinttal nőtt a cégét érő állami elvonás. A július 1-től a társadalombiztosítás által finanszírozott gyógyszerek után fizetendő iparági különadó 12 százalékról 20 százalékra emelése és az orvoslátogatók után fizetett 5 millió forint megkétszerezése 4,1 milliárd forint többletterhet jelent. A július 1-től és augusztus 1-től a hazai gyógyszerszabályozásban történt változások pedig egy illetve két milliárd forinttal rontják majd az eredményt.
A Magyar Telekom az első félévben 19,53 milliárd forint nettó nyerreséet ért el, ami 39,7 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A második negyedév nettó profitja pedig 72,6 százalékkal 4,36 milliárd forintra csökkent. A társaság első féléves bevétele 3,3 százalékkal 205,1 milliárd forintra csökkent, második negyedévi forgalma pedig 3,1 százalékkal 104,0 milliárd forintra mérséklődött. Az amerikai tőzsdefelügyelettel kötött céltartalék-képzési megállapodás 11,6 milliárd forinttal, erre a negyedévre jutó távközlési különadó 6,3 milliárd forintnyi rontotta az eredményt.
Christopher Mattheisen, elnök-vezérigazgató az adatok közlése kapcsán azt mondta: mivel a mikrogazdasági környezetben javulásra továbbra sem lehet számítani, ezért fenntartják a 3-5 százalékos bevételcsökkenésre vonatkozó várakozásaikat és beruházások 5 százalékos csökkentését előirányzó céljaikat.
Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír elemzési vezetője a piaci átlagnál jobbnak tartja az MTelekom eredményét. Fontosnak tartja ugyanis, hogy amobilinternet-előfizetések terén egyetlen negyedév alatt több mint nyolcvanezer új előfizetőt szerezett a cég, a kétszeresét annak, amire a lengyel TPSA volt képes egy négyszer akkora piacon. Emellett a távközlési cégeknél különösen figyelt kamatfizetés, adózás és értékcsökkenés levonása előtti eredmény (EBIDTA) az MTelekomnál jóval kedvezőbb az iparági átlagnál.
A változatos eredmények ellenére a négy fő tőzsdecég részvényei kivétel nélkül jelentős, bár nem egyforma mértékben veszítettek értékükből augusztusban. Érdekes módon azoknak a cégeknek a papírjain lehetett többet veszíteni, amelyek jobban növelték nyereségüket. Harminc nap alatt az OTP Bank részvényeinek az értéke 29,9 százalékkal 4180 forintra, a Molé 20,9 százalékkal 16 605 forintra zuhant. A Magyar Telekom papírjainak értéke 15,1 százalékkal 500 forintra, a Richteré 5,5 százalékkal 34 200 forintra csökkent. Közben a tőzsde hivatalos indexe, a BUX 19,8 százalékkal 18 091,21 pontra esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.