A hároméves kötvénynél a referenciaráta már 9,42 százalékos, az ötévesnél alig marad el a 10 százaléktól, a 10 és 15 éves referenciakamatok pedig két számjegyűvé váltak. A tízéves kötvénynél a ráta 10,04, a 15 évesnél 10,02 százalékos lett. Utoljára két és fél éve, 2009 júniusában volt 10 százalék fölött a hosszú állampapírok hozama.
Ezek a jelek arra utalnak, a forint-államadósság finanszírozása is egyre drágábbá és nehezebbé válik, a múlt heti kötvényaukciók közül a hároméves papíré sikertelen lett, és a hosszabb lejáratoké is gyenge volt. Ezen a héten két aukciót tart az Államadósság-kezelő Központ. Ma három hónapos diszkontkincstárjegyeket próbál eladni 45 milliárd forint értékben, csütörtökön pedig egyéves állampapírokat szintén 45 milliárdért. Emellett holnap egy csereaukció keretében az államdósság-kezelő megpróbál 2013-ban lejáró állampapírokat 2020-ban lejáró kötvényekre cserélni.
„Ilyen rövid lejárattal nem valószínű, hogy meggyűlik a baja az ÁKK-nak akármennyire is elégedetlenek a befektetők az utóbbi napok történéseivel” – vélekednek a Raiffeisen Bank budapesti közgazdászai a mai aukcióval kapcsolatban. Hozzátették: a magyar kötvények hozamai tegnap jelentősen emelkedtek, ami tükröződhet az elsődleges piacon is.
„Ma újra tesztelik a befektetői bizalmat” – írta Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi közgazdásza. Az elemző szerint a magyar eszközökkel kapcsolatos rövid távú kilátások is negatívak.
Egyre erőteljesebb fenntarthatósági kérdéseket vethet fel, ha a hosszú kötvények 10 százalék feletti hozammal kelnének el az aukciókon - mutatott rá Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. Kiemelte: azonnali fizetésképtelenség nem fenyeget, az IMF-fel való megállapodás szükségessége azonban egyre elkerülhetetlenebbé válik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.