Elvileg a forint árfolyama azt mutatja, hogy javul a befektetők megítélése, növekszik a bizalom Magyarország iránt. Csakhogy ez korántsem biztos, hogy tartós állapot lesz, akkor lehetne biztosan bizalmi konszolidációról beszélni, ha aláírt IMF szerződésünk lenne. Éppen ezért az MNB Monetáris Tanácsa valószínűleg az emelés mellett dönthet, ami tovább erősítheti az euró/forint árfolyamát.
Tegnap 49 nap elteltével újra 300 forint alatt kereskedtek az euro/forinttal. Az 5 éves referencia CDS-felárunk pedig egy hónap után újra 600 bázispont alatt található. A forint rally egyrészt abból táplálkozik, hogy az EU/IMF szerződést várhatóan tető alá hozzák a felek, másrészt abból ered, hogy csökken a kockázatkerülési hajlandóság, a befektetők bátrabban vásárolnak rizikósabb devizákat – vélekedett Karsai Péter.
Hozzátette: „Ma 300 körüli kereskedésre számíthatunk, a mai kamatdöntés, és az Orbán-Barroso egyeztetés fogja leginkább befolyásolni az árfolyam mozgását”
Az a hír járta be tegnap délután a piacokat, hogy meglesz a megegyezés a görögök és a magánbefektetők között. Ez a nem hivatalos információ 1,3050 fölé erősítette az eurót, és miután nem érkezett hivatalos megerősítés, még így is maradt az árfolyam 1,30 felett. Tegnap Brüsszelben az EU17-ek pénzügyminiszterek tanácskoztak a görög adósságleírás ügyében. A politikusok sürgették a tárgyalókat, hogy szülessen megállapodás, a cél az, hogy 2020-ra a görög deficit 120 százalékosra olvadjon a mostani 150 százalékról. Ma hajnalban úgy tűnt, hogy áttöri a dollár/forint kurzusa a 230-as szintet, de azóta gyengült valamelyest a forint dollárral szemben, a mai napra az dollár/forint árfolyama 230-234 között valószínű - vetítette előre az elemző.
Úgy látja, érdekes módon a kockázatkerülés némi alábbhagyása ellenére az euró/frank mozgása olyan formát tükröz, mintha éppen romlana a világ általános hangulata és a tőke a svájci frank irányába mozogna. A devizapár 1,2080-ról 1,2060-ig mozgott, és nagyjából ebben a sávban folyik a kereskedés. A piacot jelenleg jobban izgatja, mit csinálna a Svájci Nemzeti Bank, ha vészesen megközelítené a frank a küszöbszintet. Utolsó vérig védené az 1,20-at, vagy beadná a derekát és engedné a frank további erősödését.
Mindez azért kedvezőtlen folyamat, mert a hazai szempontból oly kiemelt figyelem övezte frank/forint kurzus egyelőre képtelen a „risk averzió” csökkenésével megegyező mértékben visszarendeződni. Ez relatív gyengébb szintre predesztinálja a forintot összehasonlítva egy azonos euró/forint kurzus mellett a válság előtt és után. Magyarán így sokkal kétségesebb, hogy a forint vissza tud térni a frankkal szemben a 200 alatti szintekre (ha egyáltalán).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.