Bár ez utóbbi esemény nem volt meglepetés a korábbi hetek történéseinek fényében (adósságcsere és EU-s segélycsomag), mindenképpen csökkentette a piacokat foglalkoztató kockázati források számát. Ez a tényező és short-pozíciók zárásai hozzájárultak ahhoz, hogy az euró némi megtorpanás után ismét erősödni tudott a dollárral szemben.
De továbbra is rengeteg kérdőjel maradt az euróövezet válsága körül, s ez rövid távon is újra nyomást gyakorolhat az árfolyamra – különösen, ha a technikai tényezők hatásai gyengülni kezdenek. A részvénypiacokon már kézzelfoghatóbb volt az óvatosság: a VIX kissé magasabbra kúszott és a főbb európai és tengerentúli indexek lényegében mindegyike visszaesett. Az előbbiek esetében a legtöbb piac gyengülése meghaladta az 1 százalékot, míg az amerikai indexek 0,5 százalék körüli vagy még kisebb visszaesést mutattak. Tekintettel az érdemi rossz hírek hiányára, a fő mozgatórugó a profitrealizálás volt, ami egyes indexek esetében többnapos emelkedés végére tett pontot.
A kötvénypiacokon folytatódott a gyengülés: trend mind az európai (core- és periféria-piacok), mind az amerikai állampapírok esetében változatlan volt. Bár az USA 10 éves Treasury hozama lényegében nem változott, az utóbbi 10 nap az 1985 óta eltelt időszak leggyengébb sorozatát hozta, s az év elejétől számított hozamemelkedés már megközelítette az 50 bázispontot. Az utóbbi napok mozgása egyértelműen azt jelzik, hogy a javuló makrogazdasági kilátások nyomán a befektetők a Treasury papírok befektetési „menedék”-szerepének gyengülésére számítanak.
A hazai piacok továbbra is viszonylag szűk sávban mozognak. A forint árfolyama az euróval szemben többször is áttörte a 290-es szintet, de csak átmenetileg emelkedett 290,50 közelébe a keddi kereskedés folyamán: záráskor újra a kritikus szint közelében tartózkodott. Ez némi gyengülést jelent a hétfői záráshoz viszonyítva, de a változás a fél százalékot sem érte el és érdemben még nem módosította az utóbbi két hét enyhe erősödő irányt mutató trendjét. A 290-es eurószintek alatt azonban az EU-IMF tárgyalásokat érintő áttörés nélkül várhatóan nem alakul ki dinamikus erősödési trend.
Az állampapírok és a részvények ugyancsak mérsékelt gyengülést mutattak, érdemi piacmozgató hatások nélkül. A mai napon hazánkban üres a makronaptár, a piaci mozgások a nemzetközi hangulatot követhetik. Utóbbi esetében ugyancsak kevés befolyása lehet a makroadatoknak, leszámítva egy újabb tengerentúli ingatlanpiaci statisztikát, ami megerősítheti az eddig javulást mutató képet. Az árupiacok tekintetében ugyanakkor érdemes lehet a gyengülő dollár, illetve az olajkitermelés esetleges (25 százalékos) növelését kilátásba helyező szaúdi nyilatkozat hatásait követni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.