BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Unalmas napunkat a McDonald's és a GE dobhatja fel

Makroadatokban és vállalati gyorsjelentésekben bővelkedett a tegnapi kereskedés. A gazdaság állapotára utaló adatok gyengére sikerültek, mely irányt mutatott a piacoknak – írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.

A munkanélküli-segély kérelmek, a használtlakás értékesítések, és a Philadelphiai Fed index gyenge értékei egyaránt kiábrándították a befektetőket, és a vállalatok kedvező számai sem tudták feledtetni a rossz hangulatot. Ugyanakkor a tegnapi vállalati adatok is megerősítették a jól startoló idei gyorsjelentési szezont. Eddig 86 cég jelentett az S&P500 vállalatai közül, melyek 6,2 százalékos növekedést tudtak felmutatni az előző évhez képest, és 9,2 százalékkal múlták felül az elemzői várakozásokat – mutatnak rá az elemzők.

Kereshetjük ugyanakkor az esés mögöttes okait, a grafikonra pillantva azonban nem látunk igazi erőt. A keddi emelkedő napot továbbra sem erősítette meg a tengerentúli piac, az elmúlt napok viselkedése gyengeségre utal. Ennek ellenére továbbra is úgy gondoljuk, hogy folytatódhat az emelkedő trend az USA piacain – vetítik előre az Erste közgazdászai. Ugyanakkor a hét mozgásai alapján inkább oldalazás kezd körvonalazódni rövidtávon, ezért továbbra is várjuk a vevőket, és a megerősítést.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Eséssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók, egész nap lecsorgást láthattunk, de az utolsó órában gyenge vételi erő érkezett, így valamit sikerült ledolgozniuk a piacoknak az 1 százalék körüli veszteségből (Dow -0,53 százalék, Nasdaq -0,79 százalék, S&P500 -0,59 százalék).

- Makroadatokban bővelkedett a tegnapi kereskedés, a friss munkanélküli-segély kérelmek a vártnál gyengébben alakultak, 370 ezer helyett 386 ezerre emelkedett az újonnan regisztrált munkanélküliek száma, miközben a korábbi adatot 380 ezerről 388 ezerre módosította a tárca. A tartós kérelmek száma valamelyest elmarad a 3,3 milliós elemzői várakozásoktól, de a korábbi adatnál magasabb lett.

- A Philadelphia-i Fed konjunktúra mutató értéke elmaradt a várakozásoktól, az elemzők stagnálásra (12,5) számítottak, ezzel szemben 8,5 pontra zuhant az index.

- A várt 4,62 millióval szemben évesítve 4,48 millió használtlakás talált gazdára márciusban az USA-ban. A gyenge adat alulmúlja a februári 4,59 milliós értéket.

- Az Apple továbbra is meglehetősen volatilisen mozog, tegnap ismét délnek vette az irányt az árfolyam, és közel 3,5 százalékos mínuszban zárta a kereskedést.

- Tegnap délután publikálta első negyedéves gyorsjelentését a Bank of America. Az egy részvényre jutó eredmény elmaradt a várakozásoktól, 12 cent helyett 3 cent lett, ami a 17 centes egy évvel korábbi értéknél is lényegesen alacsonyabb. A bevételek azonban meghaladták a konszenzust, 22,8 milliárd dollárra rúgtak 22,5 milliárd dollár helyett. Az eredményt egy 4,8 milliárd dolláros átértékelési eredmény csökkentette, ezt az egyszeri tételt nem számítva jóval magasabb, 31 centes eredményről beszélhetünk. A bankpapír árfolyama 1,7 százalékot veszített értékéből.

- A Morgan Stanley nyitás előtti gyorsjelentésében szép számokat láthattak a befektetők. Az elemzők által várt 43,6 cent helyett 71 cent volt a cég profitja az előző negyedévben, mely a bázist is jelentősen felülmúlja. Ugyanakkor az egyszeri tételeket is figyelembe véve már gyengébb eredményt kapnánk. A befektetők örültek a számoknak, a részvény árfolyama 2,32 százalékos többlettel zárta a napot.

- A Microsoft piaczárás után publikálta a harmadik negyedéves számait. A részvényenkénti profit 60 cent volt, amely egy centtel múlja alul a tavalyi eredményeket, de két és fél centtel magasabb az elemzői konszenzusnál. A bevétel 17,4 milliárd dollárra rúgott, mely egy milliárd dollárral magasabb az egy évvel korábbi értékhez képest. Zárás után 3,1 százalékos pluszba lendült az árfolyam.

- Az AMD eredménye 12 centre csökkent a tavalyi 25,5 centhet képest, amely még így is magasabb az 9,4 centes várakozásokhoz képest. A Verizon Communication (+1,3 százalék) eredménye 59 cent lett a tavalyi 51 cent után, az elemzők 57,5 centet vártak.

- Makrofronton ma unalmas napunk lesz, de a gyorsjelentési szezon tovább folytatódik, többek között a McDonald’s és a General Electric számait fogjuk megtudni.

Olaj, arany:

- Az arany árfolyama az 1.630-1.655 dollár közötti sávban oldalazott tegnap. Napok óta nem láttunk érdemleges mozgást a nemesfémben, ha az ellenállást jelentő 20 napos mozgóátlagot nem sikerül áttörnie az aranynak, akkor lefelé veheti az irányt. Támaszt az 1.612 dolláros mélypontnál találunk.

- A szerdai áresést követően a WTI kőolaj árfolyama is csak oldalazni tudott, 101,7-103,2 dollár között. A mai kereskedésben sem számítunk nagyobb mozgásra.

Távol-Kelet:

- Vegyes a hangulat a Távol-Keleten, a japán tőzsde kis mínuszban tartózkodik, a kínai piac ugyanakkor felemás képet mutat (Nikkei -0,24 százalék, Hang Seng -0,12 százalék, Shanghai 0,89 százalék).

- Az ausztrál export 7 százalékos visszaesést mutatott évesítve az első negyedévben, miközben az elemzők csak 3 százalékos csökkenésre számítottak. Az import -1,2 százalék lett, -0,1 százalék helyett.

Devizák:

- A forint 296-298 között mozgott tegnap az euróval szemben. A reggeli órákban is nyugalom látható a devizapárban, és a hét utolsó napján sem várható érdemleges mozgás, folytatódhat az oldalazás.

- Negyedik napja tart a sávozás az EUR/USD devizapárban. 1,307-1,317 között araszol az árfolyam, ma tovább küzdhetnek a vevők és az eladók, a kérdés az, hogy a csata kimenete továbbra is döntetlen lesz-e, hasonlóan az elmúlt napokhoz.

Határidős piacok: A határidős indexek pluszban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- 1,34 milliárd eurós üzemi veszteséggel zárta az I. negyedévet a Nokia, ami 1 centtel gyengébb részvényenként, mint amit az elemzők vártak. A cég 1,1 milliárd euró egyszeri költséget számolt el, többek között a Nokia-Siemens Network átszervezése miatt. Az árbevétel 7 éves mélypontra esett vissza (-29 százalék). A korábban a Microsoft-tól átigazolt Stephen Elop vezérigazgató struktúrális átalakítást, további költségcsökkentést. eszközértékesítést is említett, hogy a cég túlélhesse az Apple-lel és a távol keleti gyártókkal folyó versenyt. A Nokia piaci kapitalizációja 70 milliárd euróval csökkent azóta, hogy az Apple 2007-ben piacra dobta a iPhone-t. Több mint 20 éves Nokia-s pályafutás után távozik a cégtől a kínai operációért felelős elnök-helyettes. A papír a múlt heti profit warning óta mintegy 20 százalékot veszített értékéből. A Moody’s egy szinttel a bóvli kategória fölé vágta vissza a Nokia besorolását a múlt héten, és további csökkentést helyezett kilátásba. A finn cég a többi hitelminősítőnél is hajszálnyira van a bóvlitól.

- 7,25 euróról 8,65 euróra emelte az Infineon célárát az HSBC. Az ajánlás továbbra is „felülsúlyozás”.

- Az Arcelormittal ukrán egysége 5,9 százalékkal növelte a termelést márciusban.

- A Bayer 143 millió reált fektet be Brazíliában.

- A Siemens még a nyáron tőzsdére viheti az Osramot. A részvénykibocsátást tavaly a volatilis piaci környezet miatt halasztották el.

- Az Abu Dhabi illetőségű Aabar Holding eladhatja a Daimler-ben meglévő 3,1 százalékos pakettjét.

- A Mercedes Benz (Daimler) és a BMW a Dél-Afrikai Köztársaságnak szállíthat járműveket.

- A Fiat kínai üzeme 2013-ra 100.000 darabos, 2014-re pedig 200.000 darabos cél tűzött ki. 1-2 éven belül terepjáróval is megjelenhetnek a piacon.

- Az E.On. szerdán leállította az 550 MW-os gázerőművét Németországban.

- A Bank of America alulteljesítőtől semlegesre változtatta a BNP Paribas-ra adott ajánlását.

- A Bank of Bilbao biztosítási leánya eszközöket adott el. Az üzletág tavaly 26,7 millió dolláros bevételt hozott a BBVA-nak. A tranzakció részletei nem ismertek.

- Magyar Telekom: Sajtótájékoztatót tart ma a negyedik mobilszolgáltató, az MPVI, ahol ismertetik a vállalat céljait. A Magyar Posta (10 százalék), az MVM és az MFB (45 százalék45 százalék) alkotta konzorcium nyerte el a frekvenciát, mely ellen azonban mindegyik jelenlegi mobilszolgáltató fellebbezett.

- A Richter tegnap felavatta új debreceni biotechnológiai üzemét. Az átadón Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy a zöldmezős beruházás 25 milliárd forintba került.

- Az E-Star tegnapi közgyűlésén az auditált éves jelentés hiánya miatt érdemi döntés nem született. A társaság hamarosan új közgyűlést hív össze.

- Ma tartja közgyűlését az Állami Nyomda. A menedzsment részvényenként 43 forintos osztalék kifizetését javasolja.

- Tegnap tartották közgyűlésüket az áramszolgáltatók. Az Elmű 1.700, az Émász 1.400 forint osztalékot fizet részvényenként. Az osztalékfizetés kezdőnapja mindkét cég esetében 2012. május 7. Osztalékszelvénnyel 2012. április 23-án forognak utoljára a részvények.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.