BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készülnek a jegybankok, újra itt az aranykészletezés kora?

Athén után most leginkább Madrid felett sűrűsödnek a viharfellegek, de a gomolygó frontzóna lefedi jóformán az egész euróövezetet. Minden jegybankban készülnek már vészforgatókönyvek egy esetlegesen bekövetkező euró utáni korszakra. Az új nemzeti valuták iránti bizalom erősítésére állhatna ezek mögött legalábbis részleges aranytartalék – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

Az elmúlt évtizedben hatalmas mértékben megemelkedett az aranytartalékok aránya az eurózóna tagállamainak tartalékain belül, ami jelentős mértékben a nyersanyag árának drágulására vezethető vissza. Amennyiben az euró-pénzrendszer a reá nehezedő válság terhei alatt összeroppanna, és a tagországok ismét saját nemzeti valutáik visszaállítására kényszerülnének, a legtöbbjük rendelkezne annyi nemesfémmel, hogy e mögé legalábbis bizonyos fokú aranyfedezetet biztosítson.

Mindenesetre ez következik az Arany Világtanács (WGC) által aktuálisan közzétett adatokból a világ jegybankjainak aranykészletére vonatkozólag. E szerint az euró-tagországok aranytartalékának aránya a devizatartalékokhoz képest az évezred eleji 28 százalékról mostanra 64 százalékra emelkedett. A világátlag ehhez képest mindössze 13,3 százalék. Ennek a növekedésnek a nagy része az arany árfolyamának kedvező alakulására vezethető vissza, ami fordított perspektívából nézve éppenséggel a tartalékdevizák leértékelődéseként is értelmezhető. Az arany kurzusa 2000 első negyedévében 276,75 dollár volt, majd innét drágult a nemesfém 500 százalékkal a jelenlegi 1.620 dollár környéki szintekre. A világ nemzeti bankjainak aranykészlete ezzel szemben csökkenő tendenciát mutatott 2000-től (33.418 tonna) 2009 első negyedévéig (29.955 tonna), amíg be nem következett egy fordulat a jegybankok tartalékképzési stratégiájában, és ismét növekedésnek nem indultak az időközben ismét 31.282 tonnát elérő intézményi aranykészletek.

Az eurózóna tagállamaiba ugyanakkor ez a fordulat egyelőre még nem érkezett meg. Itt az aranytartalékok volumencsökkenésének eddig legfeljebb csak a lassulása figyelhető meg. Míg az eurótagok 2000-ben még 12.644 tonna arannyal rendelkeztek, mostanra a készleteik 10.788 tonnára estek vissza, ami 17 százalékos csökkenésnek felel meg. Ennek ellenére az aranytartalékok dollárban kifejezett értéke a világpiaci árfolyam-növekedésnek hála 112,5 milliárd dollárról 576,6 milliárd dollárra hízott. A magyar aranytartalékok ugyanezen időszak alatt csak minimálisan csökkentek 3,14 tonnáról 3,08 tonnára, de az értékbeni emelkedés az MNB-nél is megmutatkozott 27,95 millió dollárról 164,42 millió dollárra.

A külkereskedelmi többlet eredményeként keletkező európai devizatartalékok ezzel egy időben alig változtak. 2000-ben az eurózóna-országok nemzetközi tartalékainak értéke 285 milliárd dollár volt, és ma is csak éppen hogy 320 milliárdra rúg. Ezzel a kontinensnek a közös európai pénzt használó felében az arányok látványosan a sárga nemesfém javára dőlnek el. Az arany dominanciája a tartalékokon belül ugyanakkor országonként eltérő. Az Unió legnagyobb gazdaságának számító Németországban az elmúlt bő évtizedben 33,3 százalékról 72,8 százalékra emelkedett az arany részaránya a tartalékokban, a legnagyobb azonban mégis Portugáliában ez az arány: 90,9 százalék.

Érdekesség ugyanakkor, hogy az euróövezeti trenddel szemben gyökeresen ellentétes a kép a pénzügyi stabilitás mintaországának tekintett Svájcban. Míg a svájci tartalékok 2000-ben még 43,4 százalékban aranyban testesültek meg, a nemesfém aránya mostanra csak 17 százalékot tesz ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.