BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több milliárdot kell visszafizetnie az ING nyugdíjpénztárnak

A PSZÁF jogerősen pert nyert az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztárral szemben a pénztártagoktól korábban jogsértően elvont vagyonkezelési többletköltségek ügyében. A pénztárnak összességében több milliárd forintot kell visszafizetnie volt és jelenlegi tagjainak.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) 2010 második felében vizsgálta meg több nyugdíjpénztár befektetési, vagyonkezelési tevékenységét. Ennek során megállapította: a vagyonkezelői szolgáltatásokért fizetett díjakkal kapcsolatban négy nyugdíjpénztár és vagyonkezelőik többször megsértették a jogszabályokat. A PSZÁF az érintett pénztáraknak határozatokban írta elő: mutassák ki és fizessék vissza tagjaiknak az indokolatlan közvetett befektetések okozta többletköltségeket, miután azokat érvényesítették vagyonkezelőikkel szemben.

A felügyeleti kötelezés nyomán az AEGON Magyarország Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár, valamint az AXA Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár (az alapkezelőikkel történt elszámolás után) visszafizette tagjainak a korábban elvont összegeket. Az OTP Magánnyugdíjpénztár először bírósági eljárást kezdeményezett a PSZÁF intézkedésének felülvizsgálatára, ám idén áprilisban vagyonkezelőjével együtt elfogadta a felügyeleti határozatban foglaltakat, s azóta már vissza is juttatta tagjainak azok nyugdíjcélú megtakarítását. A peres felek kérése nyomán a bíróság megszüntette az ügy kapcsán indított eljárását.

Az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár közigazgatási perben támadta meg a felügyeleti határozatot, szintén az abban foglalt kötelezések hatályon kívül helyezése érdekében. A Fővárosi Ítélőtábla 2012. július 4-i jogerős ítélete alapján a pert a PSZÁF nyerte meg, amely alapján a felügyeleti határozat végrehajtandóvá vált. Ez alapján az ING köteles valamennyi érintett korábbi és jelenlegi önkéntes és magánnyugdíjpénztári tagja számára kiszámítani és visszafizetni a jogosulatlanul elvont, vagyonkezeléssel összefüggő többletköltséget.

A PSZÁF által az elmúlt bő másfél évben a téma kapcsán hozott felügyeleti intézkedések nyomán a négy érintett nyugdíjpénztár – a vagyonkezelőiktől történt visszaigénylést, elszámolást követően – összességében közel 5 milliárd forintnyi összeget térített vagy térít meg több százezer volt és jelenlegi pénztártag részére.

A PSZÁF azt kifogásolta korábbi döntésében, hogy a pénztárak a közvetlen értékpapír-befektetések és közvetlenül megvásárolt befektetési alapok mellett olyan befektetési alapokba fektették be tagjaik vagyonát, melyek nem egyedi értékpapírokat, hanem diverzifikált befektetést megvalósító befektetési alapokat vásároltak. A PSZÁF véleménye szerint ez az indokoltnál magasabb díjterhelést jelentett a tagok számára. Ezzel szemben az ING Nyugdíjpénztár kimutatta, hogy az egyedi értékpapírokat és a befektetési alapokat vásárló befektetési alapok teljes díjterhelése azonos szinten volt, így az a költséghatékonyság és a befektetési korlátok figyelembevételével is a törvényi előírásoknak megfelelő befektetési forma volt – állítja a nyugdíjpénztár.
 
A bíróság döntésének végrehajtása érdekében a pénztár egyeztetést kezdeményez a felügyelettel annak érdekében, hogy a helyzet rendezéséhez szükséges intézkedési tervét előkészíthesse és benyújthassa, és néhány hónapon belül sor kerülhessen a másodfokú ítélet szerinti különbözet tényleges kifizetésére. Az ING Nyugdíjpénztár magánnyugdíjpénztári ágazatának jelenlegi tagjai esetén a kifizetés a tagok egyéni számláját fogja gyarapítani. Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépett tagok esetében a kifizetés egy része a közös állami kasszába kerül. Tekintettel arra, hogy a visszalépett tagok számottevő része az ING esetében kapott reálhozamot, ezért az összeg további része volt tagjainknak kerül kifizetésre pótlólagos reálhozam kifizetésként. Az egy főre jutó tagi kifizetések azonban mind a visszalépett, mind a maradó tagok esetén alacsonyak lesznek. A kifizetéshez szükséges teljes összeg elkülönített számlán áll rendelkezésre a pénztárnál, így annak forrása biztosított.
 
Az ING Nyugdíjpénztár a jogerős döntés áttekintését követően mérlegelheti felelősen a szabályozási feltételeknek, a gazdálkodási előírásoknak, és a hatékony működés iránti elvárásoknak is megfelelő jövőbeni üzleti modelljét – zárul a cég közleménye.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.