A nyereséges külföldi tulajdonban lévő hazai bankok közül egyedül a KDB Bank állománya nem változott az értékvesztés aránya is stabil maradt a hitelintézetnél – mondta Simonyi Tamás, a KPMG igazgatója a Világgazdaság Mit ér a bank, ha magyar? konferenciáján. A legmagasabb értékvesztést a Budapest Bank számolta el, más bankoknál alacsonyabb a hitelek fedezettsége. Simonyi szerint 50 százalék körül lehet a hitelek fedezettsége, ez szerinte nem elegendő, a régióban 80-90 százalékos a céltartalékkal fedezett arány, ami a szakember szerint veszteségekhez vezethet a jövőben. A költség/bevétel arányt 2008 óta sikerült levinniük a nyereséges bankoknak.
A veszteséges külföldi bankok mindegyikénél csökkent 2008 óta a hitelállomány. A tulajdonosok igyekeztek visszaszedni a kihelyezett hiteleket, hiszen tudták, hogy korábban túl agresszívan hiteleztek. A betétállomány ezeknél a bankoknál nőtt, az Erste például nagyon agresszívan gyűjti a betéteket. A hitel/betét arányt a hitelállomány zsugorításával és a betétek gyűjtésével szedik vissza. Az értékvesztés 20 százalék körül van az állomány arányában, szinte minden bank ugyanúgy viselkedett. A banküzemi bevételek csökkentek ezeknél a bankoknál, a költségeket viszont a bankbezárások ellenére sem sikerült annyira csökkenteni, hogy a költség/bevétel arány érdemben javuljon.
A hazai bankok ügyfélhitel-állománya szemben a külföldiekkel kisebb mértékben esett vissza. A betétállományok ezeknél a hitelintézeteknél stabilak, nem gyűjtenek forrást minden áron. A hitel/betét arány sosem volt magas ezeknél a pénzügyi intézményeknél. Az értékvesztés/hitel aránya szemben a külföldiek 15-20 százalékával, csak 8 százalék alatti céltartalékot képeznek. Ennek Simonyi szerint nem a prudensebb működés, hanem a nehezebb tőkeszerzés lehet az oka. A költség/bevétel arány az OTP-nél nagyon jó, a többi hazai szereplő viszont elég drágán működik. A magyar bankoknál még ki lehet mutatni nyereséget. Ha a legjobb esetben is 10 százalék körüli megtérülést látunk 13 százalékos tőkeköltség mellett, akkor sajnos a cégek még a sajáttőkéjüknek megfelelő összeget sem érnek meg a piacon. A Banco Pololare 5 milliárd forintos tőkéjét 150 millió forintért vásárolta meg a MagnetBank.
A magyar bankszektorban 843,4 milliárd forintnyi tőkeemelés történt a külföldi tulajdonosok pénzéből, ezt nem az adófizetőknek kellett megfizetni, mint például Szlovéniában, ahol emiatt drámaian esik az életszínvonal – hívta fel a figyelmet Simonyi. eddig több mint 1800 milliárd foritnyi likviditáskivonás volt Magyarországon, a CIB csaknem 800 milliárdot az Erste több mint 500, az MKB csaknem 450 milliárd forintot vont ki. Ugyanezeknél a bankoknál tőkepótlás is volt, a CIB anyacége több mint 220 milliárd, az Erstéé 187,5, az MKB-é 259,2 milliárd forinttal támogatta itteni leányát. A KPMG szakértője szerint még további 300-400 milliárd forintnyi forráskivonás következhet be az anyacégek részéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.