A szokottnál is konzervatívabban kezeli a magyar lakosság a nyugdíjcélú megtakarításokat, amelyektől 42 százalék a kiszámíthatatlan piaci környezet negatív hatásai elleni védelmet remél. A többi között ez derül ki abból a kutatásból, amelyet 12 országban – köztük Magyarországon – készített az Aegon. A válaszadók 53 százaléka a hosszú távú megtakarításainál a szokottnál is óvatosabb befektetési politikát kíván folytatni. Vannak elvárásaik a pénzügyi tanácsadókkal szemben is, elsősorban az, hogy megfelelő befektetési garanciákat biztosító hosszú távú megtakarításokhoz, tervezéséhez nyújtsanak segítséget.
A jövőben világszerte és Magyarországon is egyre inkább előtérbe fog kerülni az öngondoskodás, és ennek részeként mind keresettebbekké válnak az ezzel kapcsolatos tanácsok. Még tovább nő az igény a tanácsadók szolgáltatásai iránt is, egyenes következményeként annak, hogy folyik a kockázat- és felelősség-megosztás újraosztása a kormányok, a munkaadók és a munkavállalók között, s a hangsúly egyre inkább az utóbbiakra helyeződik. Az egyének, a családok növekvő szerepvállalásának egyik következménye pedig a megfelelő tanácsok iránti növekvő igény. Az Aegon legfrissebb felmérése szerint például a megkérdezettek közel ötöde igényelné, hogy professzionális, személyre szabott pénzügyi tanácsot kapjon.
A kutatás során a megkérdezettek közel fele beismerte, hogy a korábbinál nagyobb szüksége van a pénzügyi tanácsadásra ahhoz, hogy eligazodjon a bizonytalan, átláthatatlan, kockázatos befektetési piacon. A válaszadók több mint a fele pedig azt mondta, hogy nyugdíjas korára gondolva, a válság után nagyobb eséllyel fog bele egyfajta öngondoskodásba. Sokan vannak tehát, akik keresik a megoldást az öngondoskodásra vagy egy-egy váratlan helyzetre - a szakmailag felkészült tanácsadók ebben is segíthetnek.
Ha a 2013-as felmérés eredményeit összevetjük a megelőző években készültekével, akkor szembetűnő, hogy – franciákon kívül – a magyarok látják a legborúsabban a jövőt. Figyelemre méltó módon az uniós tagállamok közül Magyarországon az egyik legmagasabb a saját egészségügyi állapotát rossznak tartók aránya. Egy korábban közzétett Aegon-felmérésből pedig az is kiderül, hogy a megkérdezett magyarok 80 százaléka szerint a következő generációknak még nehezebbé válik a helyzetük. Azaz a magyarok négyötöde rendkívül pesszimistán ítéli meg nyugdíjas kori kilátásait. Bár a felmérések a lakosság pesszimista hozzáállásáról, negatív helyzetmegítéléséről tanúskodnak, úgy tűnik, a magyarok csak részben vonják le a megfelelő következtetéseket.
Hiába a konzervatív hozzáállás, a külső környezet bizonytalansága miatti aggodalom, a továbbra is inkább a vagyonukat biztosítják az emberek, és kevésbé hajlandóak például életbiztosítást kötni – mutatnak rá az AGNB szakértői. Sokan keresnek megoldást egy-egy váratlan helyzetre, a GfK Hungária piackutató felmérése szerint például a lakossági megtakarítási célok közül továbbra is a váratlan kiadásokra való takarékoskodás a leghangsúlyosabb: tízből hatan ilyen kiadásoktól tartva tesznek félre. Az AGNB szakértői szerint azonban kevesen mérik fel helyesen a kockázatokat, és vannak tisztában azzal, hogy a viszonylag alacsony költséggel köthető – nem befektetési célú – kockázati életbiztosítások azok közé a pénzügyi termékek közé tartoznak, amelyek a váratlan események esetére nyújtanak megoldást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.