Magyarország nyitott gazdaság, az export aránya a GDP-hez mérten 80-90 százalék - mondta Nátrán Roland a Portfolio hitelezési konferenciáján. A nettó export a gazdasági növekedés közel harmadát adja, 2013-ban 1,1 százalékos növekedésből 0,4 százalékpontot tett ki. Az export élénkítése a beruházási ráta növekedését eredményezheti.
Az export növeléséhez szükség van jól működő finanszírozási technikákra. A határon átnyúló tevékenységek kockázatossága magasabb, amit kezelni kell, a verseny is erős, hiszen nemzetközi piacon kell helyt állni. Ehhez megfelelő finanszírozási és kockázatkezelési megoldásokra is szükség van. A magyar bankrendszer eközben erőteljes mérlegalkalmazkodáson megy keresztül, ennek következtében mintegy 1000 milliárd forinttal csökkent a vállalati hitelállomány a válság során. Fordulat 2013 második felében volt, főleg a Növekedési Hitelprogram miatt. A devizahitelek állománya meredeken csökken, ez az exportra szállító cégeknél nem indokolt, csak a belföldi piacra dolgozó vállalkozásoknál.
Az Exim kifejezetten az exportra dolgozó cégekre fókuszál, tavaly 200 milliárd forintot folyósítottak, és ugyanennyiről született döntés, a folyósítás itt 2014-re tolódott át. Az Exim emellett exportbiztosítást is kínál. A hitelek 63 százalékát a kereskedelmi bankokon keresztül helyezik ki. A hitelintézet célja az expor-szektor, ezen belül a kkv-k versenyképességének erősítése. A hitelprogram kerete mintegy 1 milliárd euró, de ez felülről nyitott. Ezt 21 hitelintézeti partnernél is elérhetik a cégek. A refinanszírozási kamat 0,1 százalékos, hitelek maximális marzsa 4 százalék, az átlagos marzs 2,05 százalék – mondta Nátrán. Ez azt jelenti, hogy a cégek valamivel 2 százalék fölötti átlagos kamattal juthatnak hozzá az Exim devizahiteleihez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.