Népszerű Magyarország a vagyonos kínaiak körében – derült ki Lian Wang, a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) vezérigazgatójának beszámolójából. A letelepedési kötvényeket értékesítő alap vezetője szerint a magyar program az egyik legsikeresebb az európaiak közül, aminek számos oka van.
Vonzóvá teszi a magyar programot, hogy olcsóbb a versenytársaknál, a legtöbb országban ugyanis a belépési küszöb 500 ezer euró, míg itt csak a fele. Szó van egyébként arról, hogy nálunk is emelkedik a limit, Rogán Antal fideszes képviselő szeptemberben benyújtott törvényjavaslata szerint jövőre 300 ezer euróra nőhet a kötvények névértéke, a törvényjavaslat indoklása szerint még így is ez marad Európában a legversenyképesebb program.
Ezzel Wang is egyetértett, aki szerint az is pozitívum, hogy a magyar programban a befektetők állami garanciával rendelkező állampapírt kapnak, míg más országokban – például Spanyolországban vagy Portugáliában – ingatlanpiaci befektetésre kötelezik őket. Magyarország mellett szól még, hogy tagja a schengeni övezetnek szemben az ezen a piacon versenytársnak számító Bulgáriával.
A Kajmán-szigeteken bejegyzett HSSDF Kínában és Vietnamban értékesíti a letelepedési kötvényt, Wang elmondása szerint tavaly június óta 2200 szerződést írtak alá, ebből 1800-at az idén. Az ügyfeleik közül eddig 1100 kért Magyarországon tartózkodási engedélyt. A HSSDF-fel szerződők közül sokan nem jutottak még hozzá a kötvényeikhez az átfutási idő miatt.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint az idén október végéig 998 darab, tavaly pedig 432 darab letelepedési kötvényt adtak el, az értékesítésből a HSSDF-en kívül még más cégek is részesedtek. Az ÁKK-val összesen hét cég szerződött ilyen állampapírok értékesítésére, igaz, közülük egynek a szerződését az idén szeptemberben felmondták.
Az ÁKK adataiból egyelőre a HSSDF által tapasztalt négy és félszeres növekedésugrás nem látszik, tavaly év végén a letelepedési kötvények állománya 108 millió euró volt, és az idén október végén névértéken számolva 250 millió euró alatt volt a volumen, vagyis csak körülbelül a duplájára nőtt az állomány.
Azoknak a kínaiaknak egyébként, akik kötvényvásárlással szeretnének letelepedni Magyarországon elég mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk. Bár az ÁKK által kibocsátott letelepedési kötvény diszkont kötvény, és az árfolyama 220 ezer euró körül van, a HSSDF 250 ezer eurót kér tőlük már a beszállás idején. A különbözetből az alap kiadásait finanszírozzák, illetve céltartalékba kerül. Az ügyfeleknek emellett 45 ezer eurós tanácsadási díjat is ki kell fizetniük az alap számára, vagyis összesen mintegy 75 ezer eurót von el minden egyes szerződőtől az alap.
Az alap mellett egyébként az állam is jól jár a kötvényekkel, a letelepedési állampapírt ugyanis a piaci állampapíroknál alacsonyabb kamaton bocsátja ki. A hatályos jogszabály szerint a letelepedési kötvény éves hozama 1,5 százalékponttal alacsonyabb az azonos futamidejű eurós kötvények másodpiaci hozamánál, de minimum 2 százalékos.
Ezek hozama 1,74 és 1,78 százalék között alakult, az átlaghozam 1,76 százalékos lett 2 bázisponttal magasabb a múlt hetinél. A három hónapos dkj aukciós átlaghozama az elmúlt három hétben 46 bázisponttal emelkedett.
Ezek hozama 1,74 és 1,78 százalék között alakult, az átlaghozam 1,76 százalékos lett 2 bázisponttal magasabb a múlt hetinél. A három hónapos dkj aukciós átlaghozama az elmúlt három hétben 46 bázisponttal emelkedett. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.