Nem csak a magyar deviza erősödik az euróval szemben, hanem a lengyel zloty is, így valószínűleg a javuló nemzetközi befektetői hangulat kedvező hatását láthatjuk.
Véleményünk szerint a továbbiakban is inkább a nemzetközi színtérről érkező hírek okozhatnak változást a kurzusban. Ma német inflációs számot, illetve az amerikai GDP adatot (második becslés) publikálják. Amennyiben a német inflációs adat alulmúlja a várakozásokat, a forint erősödése újabb lendületet vehet.
Technikailag 301,5 jelentheti a következő szintet, ami a további erősödéssel szemben állhat. A nap folyamán 302-305 között folytatódhat a kereskedés. Korrekció esetén inkább a 305-höz közelíthetünk újra, mellyel visszakerülhetünk a korábbi 305-310-es sáv közé.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Tovább laposodott a hozamgörbe. Az 5, 10 és 15 éves papírok hozamai újabb 11-16 bázispontos csökkenést könyvelhettek el. A régióban ez egyáltalán nem egyedi eset, ugyanis a lengyelek és szlovákok is hasonló mozgást könyvelhettek el.
A tegnap aukción a 12 hónapos DKJ-k kereslete nem volt kiemelkedő, így az Államadósság Kezelő Központ a meghirdetett 40 milliárd forint értékben vont be forrást. Azonban az 5 éves változó kamatozású papírokra nagy volt az érdeklődés, így a meghirdetett 20 milliárd forint helyett 25 milliárd forint értékben bocsátott ki az ÁKK. Sőt, délután a nem-kompetitív aukción további 10,5 milliárd forint értékben értékesítettek a változó kamatozású kötvényből.
Nemzetközi helyzetkép:
Vegyesen alakult a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, egyedül a Nasdaq emelkedik ki a mezőnyből mérsékelt emelkedéssel, amely elég volt az újabb csúcshoz (Dow -0,06%, Nasdaq 0,42%, S&P500 -0,14%).
A DAX index 1% feletti pluszának hátát nézte csupán az FTSE 100 és a CAC 40 index is a tegnapi európai kereskedésben.
Pozitív hangulatban telt a kereskedés Ázsiában: a Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett.
A WTI árfolyama stabilizálódott ma reggel 49 dollár körül, miután tegnap 51 dollár fölött is volt az árfolyam. Az IEA megerősítette a szaúdi miniszter állítását. Szerintük is az alacsonyabb ár stabilizálta a kőolaj árfolyamát. Ennek ellenére hetente még mindig jelentős mértékben (a múlt héten 8,4 millió hordóval) nő a készletek nagysága, a mostani 434 millió hordó lassan megtelíti a hivatalos 521 millió hordós tartalékot. A piac kevésbé aggódik ettől, mivel a hírek szerint a hivatalos adatnál legalább 100 millió hordóval nagyobb a tárolók nagysága.
Az arany 1210 dolláron állt ma reggel. A kereskedők elsősorban a kedvező kínai arany keresleti adatokra figyeltek, mivel a nettó import Hong Kong felől megugrott decemberben. A Fed heti ülése egyelőre megerősítette, hogy bizonytalan, hogy mikor lesz kamatemelés.
Nagy mozgás volt tegnap az EUR/USD devizapárban. A tengerentúlról azonban nem érkeztek dollárerősítő adatok vagy nyilatkozatok, így elsősorban az euró gyengülésének tudható be a mozgás, a közös valuta más fizetőeszközzel szemben is hasonlóan viselkedett. Az EUR/USD két hete tartó oldalazást követően kitört lefelé, és 1,136-ról 1.12-ig süllyedt zárásra az árfolyam. A következő támasz 1,111-nél húzódik.
Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszban volt.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Tegnap inflációs adatok érkeztek a tengerentúlról, amelyek nem okoztak különösebb meglepetést. A fogyasztói árak 0,7%-kal estek vissza havi alapon januárban, amely csak minimálisan gyengébb a -0,6%-os várakozásnál. Az energiaárak 9,7%-kal csökkentek, a decemberi adatokat -0,4%-ról -0,3%-ra korrigálták. Az év/év alapú inflációs ráta 0,1%-kal csökkent, ami egybeesik a várakozásokkal, de 2009 óta most láttunk először negatív adatot.
A friss munkanélküliségi adatok szerint a várt 290 ezerrel szemben 31 ezer fővel 313 ezerre emelkedett a munkanélküli segélyért folyamodók száma.
A német törvényhozás jelezte, hogy hajlandó megszavazni pénteken a görög mentőcsomaggal kapcsolatos indítványt. A konzervatív párt vezetője, Volker Kauder szerint Németország és Európa érdekei is ezt diktálják.
Görög és portugál GDP adat mellett olasz és német inflációs adat is érkezik a mai napon.
Januárban 2,2% volt az infláció Japánban, elmaradva a 2,3%-os várakozástól és a decemberi 2,5%-os értéktől. A vártnál alacsonyabb infláció láttán ismét felerősödtek az eszközvásárlás növelésével kapcsolatos spekulációk. Annak ellenére is, hogy a japán jegybank elnöke korábban azt nyilatkozta, hogy a jelenlegi helyzetben kimondottan káros lenne az eszközvásárlások további növelése.
A munkanélküliségi ráta meglepetésre 3,4%-ról 3,6%-ra emelkedett Japánban.
A munkanélküliségi ráta 7,4%-on állt a 2014. novemberi és 2015. januári időszakban, mellyel 1,4 százalékpontos csökkenést könyvelt el az előző év azonos időszakához képest. A foglalkoztatottak létszáma pedig 4 millió 127 ezer fő volt, ami 141 ezer fős növekedést jelentett az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. Az október-decemberi időszakhoz képest történt munkanélküliségi ráta emelkedés pedig inkább a szezonális hatásoknak tudható be. Úgy tűnik, hogy a közfoglalkoztatottaktól megtisztított adatok is bővülést mutatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.