A tavalyi 7,5 százalékos célt követően az idei 7 százalék a puha landolás hívőket erősíti, és ez ilyen szempontból jó. Azt is kifejezte a kínai kormány, hogy mindent megtesznek a reformok továbbviteléért és a korrupció visszaszorításáért. Mindezek ellenére kisebb csökkenést láthattunk az ázsiai piacokon.
Ma várjuk az EKB-tól a részleteket a QE-vel kapcsolatban, miközben azt gondoljuk, hogy az alapkamathoz nem fognak nyúlni a döntéshozók. A DAX tegnap huszáros vágással kezdte el ledolgozni az előző napi nagyobb esését, ahogy a rövid indikátorok vételi jelzést adtak. Azaz a bika továbbra is erős, miközben bizonyos mutatók szerint a DAX-nak egy ideje korrigálnia kellene a néhány hónap alatt bekövetkezett, több tíz százalékos felértékelődést követően.
Tegnap a BUX egy doji gyertyát hozott össze a 200 napos mozgóátlag felett egy kicsivel. Innen enyhe további emelkedésre számítunk a mai napon. A DAX esetében is újabb emelkedés, újabb csúcs van kinézőben.
USA
Rossz hangulatban indult a kereskedés a tengerentúlon, de a kezdeti esést követően már javult a hangulat, ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy az indexek pluszba kapaszkodjanak (Dow -0,58%, Nasdaq -0,26%, S&P500 -0,42%). Az ADP tegnap közölte a tegnapi munkaerő-piaci adatokat, amely csalódást okozott a befektetőknek. Februárban 212 ezerrel bővült az álláshelyek száma, miközben a piac 219 ezerre számított, viszont a januári értéket 213 ezer főről 250 ezerre módosították.
Charles Evans, a chicagói Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy a jegybanknak nem kellene sietnie a kamatemeléssel, amíg nem látható biztosan, hogy az infláció eléri a kitűzött 2%-os célt. Evans már korábban is azt nyilatkozta, hogy a Fed-nek csak jövő év elején kellene kamatot emelnie.
Az amerikai jegybank tegnap publikálta a Bézs Könyvet, amelyben azt lehetett olvasni, hogy Boston, Cleveland és Chicago államokban gyengélkedtek a feldolgozóipari vállalatok, illetve Texas és Kalifornia területén a mezőgazdasági ágazatok is küszködtek az erős dollárnak köszönhető gyenge export miatt. Az alacsony olajáraknak köszönhetően az olajkitermelés is visszaesést mutatott. A legtöbb körzetben stagnáltak az árak.
Az ISM szolgáltatóipari index a januári 56,7 pontról a várt kisebb esés helyett 56,9 pontra emelkedett. A Fed 12 körzetének felénél volt mérsékelt növekedés az elmúlt időszakban, a többi körzetben pedig csak lassú növekedés volt jellemző. A Markit által közölt szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 57 pontról 57,1 pontra emelkedett februárban.
A Bloomberg értesülései szerint az Apple kénytelen lesz elhalasztani a nagyobb kijelzővel ellátott iPad piacra dobását, ugyanis a készülékhez szükséges panelek gyártása jóval lassabban halad, mint ahogy Tim Cook várta. Az Alibaba betette lábát Amerikába a felhő alapú szolgáltatások terén, ugyanis az Aliyun Cloud Computing névre keresztelt részleg adatközpontot nyit a Szilícium-völgyben.
Európa
A DAX és a CAC 40 index 1%-os emelkedése mellett a FTSE 100 index csupán 0,5%-kal került feljebb a tegnapi kereskedésben. A vártnál kedvezőbb német kiskereskedelmi adatok mellett a befektetők a mai EKB ülés miatt nyomkodhatták a vételi gombokat. A várakozások szerint a testület véglegesíti az európai QE program részleteit, és elindulhat a 60 milliárd eurós vásárlási program. A piac további vágást egyelőre nem vár az irányadó rátában.
Olaj, arany
A WTI kiugrott, és ma reggel 51,75 dollár volt. Az emelkedés annak ellenére történt, hogy 10,3 millió hordóval nőtt az amerikai készletállomány, viszont az amerikai kínálatnövekedés lassult: a termelés 39 ezer hordóval napi 9,32 millió hordóra nőtt, ami 1983 óta a legmagasabb. A piac előrevetíti, hogy a mostani árszint csökkenteni fogja a kibocsátást, így a WTI árának növekednie kell a jövőben.
Az arany viszont visszahullott a támasznak tekinthető 1.200 dolláros árszintre. A piac a holnapi munkanélküliségi adatra figyel leginkább, ami ha erős lesz, valószínűleg csökkenti az arany árát, mivel a befektetők inkább a részvények felé fordulnak, és a Fed is hajlandó lesz előbb kamatot emelni. Tegnap rekorderősségre emelkedett a dollár árfolyama is, ami szintén negatívan hatott az aranyra.
Devizák
A vártnál gyengébb munkaerő-piaci adatok ellenére nagyot erősödött tegnap a dollár az euróval szemben, és az 1,11-es támasz törésével 11 éves mélypontra süllyedt az EUR/USD kurzusa. A dollárerősödés múlt héten indult újra, az 1,135-ös szintről pattan le a kurzus, és a reggeli órákban 1,104-ig esett az devizapár.
A lengyel jegybank tegnap kamatot vágott, 50 bázisponttal 1,5%-ra csökkentette az irányadó rátát. Az EUR/PLN árfolyama 4,181-ig emelkedett, amelyet nagy zuhanás követett, miután a jegybank bejelentette, hogy nem folytatják a kamatvágásokat. Az árfolyam 4,13-nál is járt, végül 4,147-nél fejezte be a napot.
A kanadai jegybank is kamatdöntő ülést tartott tegnap, és a várakozásoknak megfelelően nem változtattak a 0,75%-os irányadó rátán. A döntés után az euróval és a dollárral szemben is erősödött a kanadai fizetőeszköz.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 1,2%-ot, a Shanghai index pedig 1,1%-ot zuhant. A Kínai Népi Gyűlésen több témakörben is döntést hoztak. Például hivatalosan is 7% körüli növekedési célt határoztak meg 2015-re. Ez lassabb, mint a 2014-es 7,5%-os növekedés, azonban megfelel a várakozásoknak, és összhangban van az eddigi kommunikációval is. A 7%-os cél a legalacsonyabb az elmúlt 11 év alatt. A hivatalos kommunikációban a minőséget hangsúlyozzák a mennyiség helyett.
A GDP-vel párhuzamosan a külkereskedelemtől várt növekedési ütemet is csökkentették. Ebben már csak 6%-os növekedést várnak, szemben a tavalyi 7,5%-kal. Két nagyszabású infrastruktúra fejlesztési projekt elindításáról is döntöttek összesen 255 milliárd dollár értékben. Ennek felét vasútfejlesztésre, másik felét pedig vízprojektekre költik. A vasútfejlesztéssel is igyekeznek a külkereskedelmet támogatni. Ennek fontos része az új selyemút, ami egy Európába irányuló vasúti összeköttetés lesz majd az áruk gyorsabb szállítása érdekében.
A kínai kormány új célkitűzései között szerepel az energiaintenzitás 3,1%-os csökkentése az idei évben. Ez a mutató azt mutatja meg, hogy mennyi energiára van szükség egy egységnyi GDP előállításához. Azonban a teljes energiafelhasználás várhatóan még tovább fog növekedni a GDP növekedés miatt. A program fontos része a széntüzelésű erőművek visszaszorítása. Kínában az idei évben 10%-kal növelik a katonai kiadásokat, ami GDP arányosan is növekvő költségvetési keretet jelent.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon ma reggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.