Öt év alatt sokat lehetett keresni, de bukni is különféle értékpapírokkal. Euróban számolva akár meg is 240-szerezhette volna a befektetését az, aki a venezuelai tőzsdére fektette be a pénzét, a dél-amerikai ország tőzsdeindexe ugyanis 24 ezer százalékot emelkedett 2010 decembere óta.
Tartós befektetési szerződésre (tbsz) persze venezuelai részvényeket nem könnyű vásárolni, voltak azonban olyan – jellemzően fejlett – részvénypiacok, amelyekkel szintén szép nyereséget lehetett elérni az elmúlt fél évtizedben. Euróban számolva a világ tíz legjobban teljesítő tőzsdéje között ott volt például a New York-i is, az S&P 500 csaknem 140, a Dow Jones pedig több mint 120 százalékot emelkedett öt év alatt.
Az amerikai részvénypiacot a tbsz-szel befektetési alapokon keresztül is el tudják érni, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adatai szerint az amerikai részvényalapok különösen jól teljesítettek az utóbbi években. Évesített hozamuk nemritkán meghaladta a 10 százalékot, sőt volt olyan köztük, amelyik 15 százalék fölötti nyereséget hozott a befektetőknek. Nem minden tőzsde emelkedett viszont az utóbbi években, a Bloomberg adatai szerint a ciprusi tőzsdeindex például még 1100 pont fölött járt öt éve, jelenleg pedig 70 pont alatt van, vagyis szinte lenullázódott. Az ukrán tőzsde csaknem 85, a brazil 64, a görög pedig 55 százalékot süllyedt ugyanez idő alatt. A legrosszabbul teljesítő piacok között volt még több dél-amerikai tőzsde és az orosz is, nem meglepő ezek után, hogy aki feltörekvő piaci vagy orosz részvényalapba tette a pénzét öt éve, csak bukott a befektetésén.
A Budapesti Értéktőzsdén az idei év szárnyalása miatt éppen nem veszítettek volna a befektetők, sokat viszont nem is kerestek volna, hiszen a BUX index csak körülbelül 10 százalékot emelkedett öt év alatt. A nagypapírok közül a Mol és a Magyar Telekom befektetői körülbelül a pénzük negyedét bukták el fél évtized alatt, az OTP-n és a Richteren pedig nagyjából 25 százalékot lehetett keresni. Ennél sokkal jobban jártak azok, akik állampapírokat vásároltak öt esztendeje. A hosszú lejáratú papírok árfolyamát mérő MAX index ugyanis azóta több mint 60, a rövid állampapírokat követő RMAX pedig 27 százalékot emelkedett. Rövid és hosszú kötvényalapokkal is lehetett részesedni a magyar állampapírpiac felfutásából, a legjobban teljesítő hosszú kötvényalappal évesítve csaknem 11 százalékot lehetett keresni.
Az abszolút hozamú alapok azt ígérik, a portfóliót kezelő szakemberek arra törekszenek, hogy középtávon a kockázatmentesen is megszerezhető hozamnál jobb eredményt érjenek el. A hazai piacon néhány alapnak ez sikerült is, de nem mindegyiknek. A szélesebb befektetői kör számára is elérhető konstrukciók közül az OTP Supra, a Citadella, a Concorde Columbus és a Platina Pí például ötéves távon évesítve két számjegyű átlagos hozammal büszkélkedhet, a kifejezetten tbsz-re szánt, most december 31-én lejáró, zárt végű Nyilasi 2015 alap befektetői viszont megtakarításuknak csaknem 70 százalékát elbukták már az indulás óta, így ők aligha elégedettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.