Ha befektetéssel kombinált biztosítást szeretnénk, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy a biztosító milyen költségeket számít fel, és azzal sem, hogy befektetésünk mekkora részét kapjuk vissza idő előtti visszaváltással.
A biztosító a befektetésünkből elkülönít egy úgynevezett „kezdeti” és egy „felhalmozási” részt, ez azért van, mert különféle módon számolnak fel költségeket a két részre, a kezdeti részt szinte teljesen elvonja a biztosító, a felhalmozási rész képezi a megtakarítást.
Jellemzően a kezdeti egységekre határoz meg a biztosító egy úgynevezett „visszavásárlási táblázatot” is, általában ez azt mutatja meg, hogy a biztosító mekkora százalékát vonja le a kezdeti résznek a biztosítás élettartamának különböző szakaszaiban, ha az ügyfél szeretné kivenni a pénzét a biztosításból a lejárat vagy az ajánlott időtáv előtt. A táblázatban az öt legnagyobb idei díjbevételű életbiztosító népszerű, forintos, rendszeres díjfizetésű unit-linked termékének visszavásárlási adatait tüntettük fel.
Lényegében két típussal találkozhatunk a táblázat alapján: a gyakoribb az a változat, amelyben a biztosító meghatároz egy kezdeti, 2-3 éves időszakot, amelyből 6-10 százalék költséget von le folyamatosan, általában 15 év alatt, ezt a verziót használja az Uniqa, a Generali és az Aegon biztosítása is. A másik változat az NN Galaxis és az Allianz Életprogram által követett modell, ez az első 3-4 évben sarcolja meg a biztosítást 25-50 százalékos költségekkel, a fennmaradó részre viszont rövidebb ideig vonatkozik a visszavásárlási táblázat.
A visszavásárlási táblázatok előnye a biztosítók számára az, hogy legalább egy évtizedig magukhoz kapcsolják az ügyfeleket, és erősítik a hosszú távú megtakarítás motivációját, az ügyfél számára viszont hátrány, hogy a megtakarítás kevésbé likvid.
A unit-linked biztosítások működését alapjaiban átírhatja az MNB „etikus életbiztosítási koncepciója”, elképzelhető, hogy ez a többi közt a visszavásárlás működését is szabályozná. A koncepció egyik pillére az lenne, hogy a biztosítók által elvonható költségek (főleg a magasabb kezdeti költségek és a visszavásárlási költségek) csökkenjenek. Szó van a közvetítők jutalékának korlátozásáról is, ami minden bizonnyal javítana a visszavásárlási értékeken, elképzelhető az is, hogy az életbiztosítások költségszintjét megragadó TKM-et is limitálják, és minderre vonatkozóan jogszabályokat is kiad az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.