Az 5300 milliárd forint fölötti vagyont kezelő nyílt végű alapoknál befektetett eszközök aránya folyamatosan változik, a magyar állampapíroké például csökkent az utóbbi hónapokban. A jegybank friss adatai szerint októberben 1290 milliárd alatt volt már a volumen, ez több mint 5 százalékos visszaesés az év közepe óta. Az államkötvényeket még tartják az alapkezelők, a kincstárjegyek volumene viszont az év eleje óta 30 százalékot esett, aminek több oka is lehet.
Az egyik az, hogy a rövid lejáratú állampapírokat tartó kötvényalapokból és pénzpiaci alapokból már hónapok óta kifelé áramlik a pénz. Ezek állománya 2014 első hónapjaiban tetőzött, azóta a pénzpiaci alapok körülbelül 300 milliárd, a kötvényalapok pedig 70 milliárd forintot veszítettek.
Szintén csökkentheti az állampapír-mennyiséget az alapokban, hogy folyamatosan járnak le azok a lakossági állampapírok, amelyekhez tavaly nyáron a másodpiacon még hozzáfértek az intézmények. A befektetési alapoknak pedig az alacsony kamatok miatt nem feltétlenül éri meg intézményi papírokkal pótolni ezeket. Mivel az állampapírokat tartó alapokból főleg a kisbefektetők veszik ki a pénzt, az Államadósság Kezelő Központ azért, hogy visszahozza a lakossági befektetőket, nemrég szélesítette a Féléves Kincstárjegy forgalmazói körét.
Rövid állampapírok helyett egyrészt hazai részvényeket, másrészt hazai egyéb eszközöket, például ingatlanokat, bankszámlapénzt tartanak az alapok. A hazai részvények állománya október végén meghaladta a 77 milliárd forintot, ami a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítása óta rekordösszegnek számít. A külföldi értékpapírok volumene is ismét nőtt az utóbbi időszakban, és október végén megközelítette a 840 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.