Mindössze 24 letelepedési kötvényt értékesített az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) januárban, szemben az egy hónappal korábbi 1446-tal – tájékoztatta a Világgazdaságot az ÁKK. Annak alapján, hogy a magyarországi letelepedési engedélyhez legalább 300 ezer euró értékben kell jegyezni az ötéves lejáratú, egyenként 50 ezer eurós névértékű kötvényekből, csak négy külföldi vásárolhatott, szemben a tavaly januári 75-tel.
A program 2013-as indulása óta kötvényt jegyzők 85 százaléka kínai. Ők az öt közvetítő közül az ázsiai országra szakosodott Hungary State Special Debt Fundon (HSSDF) keresztül vásároltak, eddig összesen 2764-en – közölte lapunkkal Lian Wang, a HSSDF vezérigazgatója. A kötvényekért kifizetett mintegy 730 millió euróból csak közel 650 millió folyt be az államhoz, a maradék 80 millió a HSSDF-et gazdagította, de ez az összeg öt évre vetítve keletkezik – tette hozzá Wang. Az ÁKK ugyanis a letelepedési kötvényeket névérték alatt bocsátja ki (a 250 ezreseket 221 ezer, a 300 ezreseket 271 ezer eurón), de a lejáratkor a névértéket fizeti ki. A különbözet a közvetítők haszna, amit megfejel, hogy ők a kötvényt vásárló külföldiektől korábban 40 ezer, tavaly óta már 45 ezer eurós kezelési költséget is elkérnek.
A HSSDF bevételeinek közel 75 százalékát teszik ki a papírok közvetítésével járó közvetlen és azonnali marketingköltségek. Három irodát tartanak fenn – Pekingben, Hongkongban és Budapesten –, több mint száz kínai városban közel kétszáz marketingpartnerrel dolgoznak, akik ezernél több alkalmazottat foglalkoztatnak, és eddig több száz népszerűsítő rendezvényt tartottak.
Ám a Direkt36 nevű portál szerint a HSSDF-nek arra is futhatta, hogy befektessen Budapesten. Például az Andrássy út és az Izabella utca sarkán álló Avenue Gardens nevű exkluzív komplexumban vett tavaly júliusban több tucat lakást és üzlethelyiséget (melyek az épület területének több mint a felét teszik ki), a hozzájuk tartozó tárolókkal és garázsrészekkel együtt. A lakások jelenlegi, négyzetméterenként körülbelül 2000 eurós eladási ára alapján a vevő 2,8 milliárd forintot szurkolhatott le.
A cégbírósági adatok szerint az ingatlanokat megvásárló Avenue Garden Holding Kft. két tulajdonosa közül 70 százalékot a Hungary Real Investment Ltd. birtokol, 30-at pedig az ABC International Kft.-n keresztül a Hungary Immigration Consulting Ltd. E két cég tulajdonosainak kiléte az iratokból nem állapítható meg. Lapunknak Wang cáfolta, hogy a kft. mögött a HSSDF áll, azt állította, ők csak közvetítettek kínai magánbefektetőknek. „Számunkra ugyanis az is fontos, hogy közvetítésünkkel egyre több kínai befektető invesztáljon Magyarországon” – hangsúlyozta Wang, aki a befektetők kilétét személyiségi jogokra hivatkozva nem fedte fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.