Megelégelte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az MKB Bank vevőjeként kiválasztott, háromtagú konzorcium kilétét firtató újságcikkeket. Közleményük szerint „az elmúlt napokban több olyan valótlan információ jelent meg a sajtóban, amely veszélyeztetheti az MKB Bank Zrt. szanálási eljárás keretében történő értékesítésének lezárását az Európai Bizottság által előírt határidőre, továbbá a szanálási célok megvalósítását”. Az utolsó csepp az lehetett a jegybanki vezetők poharában, hogy a Magyar Narancs online verziója tegnap közölte, a vevői konzorciumot vezető Blue Robin Investments S.C.A.-t csak március 8-án jegyezték be Luxemburgban, noha az MNB korábbi közlése szerint február 22-éig már kötelező érvényű ajánlatot kellett benyújtania.
Ez azonban az MNB szerint nem volt gond, mondván, az MKB értékesítési eljárásában a kötelező ajánlatot benyújtó összes lehetséges befektető – a Pannónia Nyugdíjpénztár kivételével – nem saját maga kívánt közvetlenül tulajdont szerezni, hanem közvetetten, tőkealap közbeiktatása révén. A közelmúltban számos európai országban értékesítettek úgy pénzügyi intézményt, hogy a vételre valamely magántőkealap tett ajánlatot, azzal, hogy az általa alapított vagy alapítani tervezett magántőkealapot jelölte meg részesedésszerzőként – állította a jegybank.
„Amikor az alap megtalálja a befektetési politikájának megfeleltethető tulajdonszerzési lehetőséget, és sikerre viszi az ügyletkötést, a befektetők teljesítik a még fennálló befizetési kötelezettségüket” – ezzel indokolta az MNB, miért nem tartja problémának, hogy az MKB-ra 37 milliárd forintos vételi ajánlatot tett Blue Robin jegyzett tőkéje 31 ezer euró, vagyis kevesebb, mint 10 millió forint, de ennek még csak a negyedét fizették be a tulajdonosok, így a cégben mindössze 7750 euró áll rendelkezésre.
Nekünk csak az számít, hogy ki gyakorolja a tulajdonosi jogokat, és a Blue Robin mögött álló indiai befektető e tekintetben számunkra megfelelő – jelentette ki Balog Ádám tegnapi sajtótájékoztatóján. Ezzel az MKB elnök-vezérigazgatója Rakesh Kumar Aggarwalra utalt, aki 1,3 százalékos részvényese a Blue Robinnak, 98,7 százalék felett pedig a Blue Robin Investments SARL (vagyis egy kft.) diszponál, mely mindössze nyolc nappal az MKB-vevői konzorciumot vezető Blue Robin előtt alakult, február 10-én. Aggarwal a Citigroupnál szerzett több mint évtizedes banki tapasztalatot – állította Balog. Hozzátette, a legfeljebb június 30-áig tartó pénzügyi zárásig az MNB majd alaposan is megvizsgálja a potenciális tulajdonosok hátterét.
Masszív veszteség 2015-ben
Az MKB Bank-csoport 76,4 milliárd forint veszteséggel zárta a tavalyi évet, miközben saját tőkéje egy év alatt 81 milliárddal, 108 milliárdra olvadt. A veszteséget a bankvezetés szerint a 2014 decemberében elkezdődött reorganizáció egyedi hatásai okozták, azok nélkül a hitelintézet mínusza 1,2 milliárd lett volna. A privatizálás alatt álló hitelintézet 2015 végén megszabadult a projektfinanszírozáshoz köthető, az elmúlt évek jelentős veszteségeiért döntően okolható terhektől, 40 százalékkal mérsékelte a nem teljesítő hitelportfólióját, mely aránya tavaly év végén a hitelállományon belül 18 százalék volt. Konszolidált tőkemegfelelési mutatója 11,3 százalékot tett ki az elmúlt év végén. Az Európai Bizottság 2015. december 16-ai határozatában megállapította, hogy az újjászervezés révén az MKB hosszú távon fenntartható működése biztosított – emlékeztetett a bank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.