Az Ethereum a Bitcoin szellemi alapjaira épülő olyan újabb kriptopénz, amelyet már úgy írtak meg, hogy kifejezetten alkalmas legyen okosszerződések programozására. A nyílt forráskódú szoftverhez a programozók szabadon fejleszthetnek új applikációkat, többek között értékpapír-kibocsátására, domainregisztrációra, hivatalos online szavazásra, crowdfundingra is felhasználható. Az okosszerződés úgy működik, hogy a feltétel teljesülése esetén automatikusan lezajlik a fizetési tranzakció. Az online fogadásban ez úgy néz ki, hogy ha valaki magyarokra fogad egy Eb-meccsen, és Dzsudzsákék tényleg nyernek, akkor a jól tippelő automatikusan megkapja a nyereményét. Így egy szerződés megszeghetetlenné válik, gyakorlatilag biztosítékokra sincsen szükség. Az Ethereum itt elszámolási egységként (pénzként) is tud viselkedni, és ahogy a Bitcoinnál, a hálózat számítási kapacitását biztosító bányászok is ebben a pénznemben kapják a fizetségüket.
Ethereumot online platfomokon keresztül akár magyar befektetők is vásárolhatnak (pl. bter.com, OXBTC), de azt is fontos tudni, hogy a Bitcoinhoz hasonlóan nagyon kockázatos befektetésnek számít. A Bitcoin árfolyama 600 dollár, piaci kapitalizációja 8,8 milliárd dollár körül mozog, vagyis a virtuális pénzek királya komoly befektetői érdeklődésnek örvend, noha időről időre temetik a körülötte kirobbanó hangos botrányok miatt. Már eddig is léteztek Bitcoin-másolatok, amelyek az eredeti kriptopénz kisebb-nagyobb hibáit próbálták meg kiküszöbölni, az Ethereum azonban minden korábbinál gyorsabban lépett elődje nyomába. Az erősségeit látva a tavaly őszi 70 centes árfolyamról június közepére már 20 dollár közelébe ért az árfolyama, piaci kapitalizációja pedig megközelítette az 1,6 milliárd dollárt.
Ekkor azonban jött a feketeleves: egy hete ugyanis az egyik ethereumos startup, a Decentralized Autonomous Organization (DAO) szoftverének sérülékenységét kihasználva 60 millió dollár értékű Ethereumot loptak el ismeretlen hackerek. A hírre az egész ethereumos közösségbe és az eddig sértetlen pénzbe vetett hit is megingott, így közel 13 dollárra zuhant az alternatív kriptopénz árfolyama, piaci kapitalizációja pedig kb.
1 milliárd dollárra csökkent. Egyelőre például emiatt sem lehet tudni, mennyire terjed el az Ethereum vagy akár a Bitcoin a pénzügyek világában, de könnyen elképzelhető, hogy egy új befektetésieszköz-osztály felemelkedésének lehetünk szemtanúi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.