BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön az infláció, mibe fektessünk?

Az MNB előrejelzései szerint idén már 2,4 százalékos inflációra számíthatunk, a fogyasztói kosár drágulásának azonban legalább stagnálnia kellene hosszabb távon is ahhoz, hogy ezt inflációkövető állampapírokkal ellensúlyozni tudjuk.

Magyarországon 2016 végén meglódult az infláció: decemberben 1,8 százalék volt, ezzel az egy évre visszatekintő drágulás három és fél éves csúcsot ért el. A tavalyi éves átlagos infláció 0,4 százalék lett, megszakítva ezzel az előző évek negatív trendjét. A jegybank arra számít, hogy idén 2,4 százalék lesz az éves átlagos infláció, jövőre pedig elérhető lesz a középtávú 3 százalékos cél is.

Mindez árthat megtakarításunk, befektetésünk értékének. Ha feltételezzük, hogy idén év elején befektetjük pénzünket egy átlagos kamatozású (0,49 százalék) forintos bankbetétbe, és a jegybank céljai megvalósulnak, akkor negatív, –1,87 százalék lesz a reálhozam. Szintén veszítünk pénzünk vásárlóerejéből, ha rövid lejáratú állampapírokba fektetünk: az egyéves kamatozó kincstárjegy (KKJ) 2,25 százalékos kamatot kínál, az inflációs előrejelzés teljesülését feltételezve reálhozama –0,15 százalék lesz.

Hosszabb lejáratú állampapírokon, például a Bónusz Magyar Államkötvényen már nem veszítünk, de annak a 2,61–3,36 százalékos hozama csak 0,21–0,94 százalék lesz reálértéken (változatlan kamatozást feltételezve). A drágulás ugyanígy kihat más befektetési termékekre; részvényekre, befektetési jegyekre, eszközalapokra is.

Inflációkövető állampapírokkal elkerülhetjük pénzünk vásárlóerejének csökkenését, ehhez az kell, hogy a pénzromlás mértéke stagnáljon vagy mérséklődjék. A Prémium Magyar Államkötvény kamatbázisát ugyanis az előző éves átlagos infláció alapján határozzák meg, tehát várható, hogy ezeknek a papíroknak a nominális kamatlába 0,4 százalékponttal nőni fog idén: a 2019/L sorozaté 3,15 százalékra, a 2021/I sorozaté pedig 3,65 százalékra.

Ez azonban még nem lesz elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a várt, 2,4 százalékos inflációt: ha ez bekövetkezik, akkor reálértéken 0,73, illetve 1,22 százalékos hozamra tehetünk csak szert (ha az év egészére vetítjük az új kamatlábat). 2018-ban a kamatláb már 5,15 és 5,65 százalékra fog nőni, a reálhozam így 2,09–2,57 százalék lesz a várt 3 százalékos infláció mellett. Hosszú távon stagnáló infláció esetén viszont már megegyezik a nominális kamatprémium mértéke a reálhozammal.

A Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) kamatozása az eurózóna inflációjához igazodik, annak mértékét a nagyobb elemzőházak középtávon 1 százalék köré teszik, így nem lesz elég a hazai infláció kivédéséhez. A Babakötvény szintén inflációkövető állampapír, ennek felhasználása viszont korlátozott, ezért rövid távú befektetési célra nem javasolt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.