Bár a nettó profitban nagy a lemaradás a konszenzustól, ebben vannak egyszeri hatások is, miközben az operatív folyamatok jobban alakultak a vártnál. Megerősítették a papíronkénti 1 eurós osztaléktervet (ez 3,5 százalékos osztalékhozamot jelent), valamint az idei éves profitcélokat. (Az Erste jelentéséről bővebben itt olvashat!)
A banknak időközben a tőkemegfelelése tovább javult, a CET1-ráta közel 13 százalékos, ami kellően jónak számít európai banki viszonylatban, és teret enged annak, hogy idővel még tovább emelkedjen az osztalék.
Nemcsak a negyedik negyedév, hanem összességében a folyamatok is biztatók bevételi szinten. Az elmúlt negyedévekben új mélypontra már nem esett a bevétel, sőt mintha egy nagyon lassú emelkedés is beindulni látszana, bár ehhez még több negyedév pozitív trendje kell.
A bruttó hitelállományban a növekedés folytatódott, a 2011 harmadik negyedévében látott magasságokba kapaszkodott vissza. Ha elindulna a marzsok emelkedése is – noha ennek még nincsenek a jelei, de a következő években erre is sor kerülhet –, az a volumenbővüléssel együtt határozottabb emelkedést tudna kialakítani a bevételekben.
A jelentés negatív pontja a költségoldal alakulásához kötődik. A személyi jellegű kiadások tempós emelkedést mutatnak, mindezt úgy, hogy közben a bank költség-bevétel mutatója is emelkedő pályán mozog, bár igaz, ezt részben a bevételek szűkülése is felfelé nyomja. A menedzsment mindenesetre azt mondja, hogy ez a ráta a következő években javulhat.
Idén 10 százalék feletti megtérülést vár a menedzsment, ehhez képest pedig a bank árazása továbbra sem tűnik magasnak. Sőt, összességében az Erste részvényeit alulárazottnak gondoljuk, és középtávon akár a 35 eurós árfolyammagasságokat is elérhetőnek tartjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.