Közel 565 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást március 3-ig a Magyar Nemzeti Bank Növekedési hitelprogramjának (NHP) harmadik szakaszában részt vevő hitelintézetek – tette közzé honlapján a jegybank. A hitelprogram harmadik szakaszában – amelyben e hónap végéig lehet szerződést kötni, a lehívási időszak pedig 2018. június 29-ig tart – összesen 700 milliárd forintnyi keret áll a pénzügyi szolgáltatók rendelkezésére.
Az MNB adatai szerint a harmadik szakaszban a március elejéig megkötött szerződések 19 456 ügylethez és 12 676 vállalkozáshoz kapcsolódnak. A jelenleg ténylegesen kinn lévő – azaz a már visszafizetett és a még le nem hívott hiteleket, illetve hitelrészeket nem tartalmazó – állomány 418 milliárd forint. A program három szakaszában – hívta fel a figyelmet a jegybank – 2013 júniusa óta együttvéve közel 38,5 ezer vállalkozás jutott finanszírozáshoz 2691 milliárd forint összegben.
A harmadik szakaszban, március elejéig megkötött 564,7 milliárd forintnyi szerződés 76,9 százaléka új beruházási hitel, 23,1 százaléka pedig új lízingügylet. A rendelkezésre álló adatok alapján egyértelműen az első (forint) pillér a népszerűbb az NHP kivezető szakaszában: a március elejéig megkötött szerződéseken belül a forintban nyújtott beruházási hitelek több mint 51 százalékos súlyt képviseltek, a forintlízingügyletek pedig 16,7 százalékot. A második (deviza) pillérnél a deviza beruházási hitelek 25,7 százalékkal részesedtek a teljes tortából, míg a lízingügyletek 6,4 százalékkal.
Figyelemre méltó emellett, hogy a harmadik szakasz forintpillérében nyújtott hitelek összegének több mint kétharmada mikrovállalkozásokhoz köthető. A második (deviza) pillérben kihelyezett finanszírozás több mint 60 százaléka ugyanakkor középvállalatokhoz került – ennek nagyjából 87 százaléka hitel formájában. Az ügyletek 93 százaléka emellett – számosság alapján, a két pillérben együtt – a mikro- és kisvállalkozásokhoz kötődik.
A hamarosan kivezetésre kerülő NHP jelentősen hozzájárult a vállalati – illetve a kis- és középvállalkozói – hitelezés élénküléséhez az elmúlt időszakban. A jegybank közelmúltban megjelent, Hitelezési folyamatok című kiadványa szerint 2016-ban a vállalati hitelezés 4 százalékot meghaladó mértékben bővült tranzakciós alapon, vagyis a folyósítások 240 milliárd forinttal haladták meg a törlesztéseket az év során. A bővülés hátterében a forinthitelek volumennövekedése állt: az NHP keretében folyósított hitelek mellett a piaci alapú forinthitelezés is számottevően növekedett. A kis- és középvállalkozói hitelállomány 8 százalékkal – az önálló vállalkozókat is figyelembe véve 12 százalékkal – nőtt tavaly Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.