Szembemegy a világtrenddel a brit IPO-piac, amely idén a 2012-es mélypontra süllyedt a tőzsdei kibocsátások volumenét illetően. A Dealogic összesítése szerint eddig idén 16 ügylet keretében 2,2 milliárd dollárnyi friss tőke mozdult meg a londoni börze felé. Ezzel a britek a globális IPO-piac 6,4 százalékát fedték le, ami a világ egyik pénzügyi központjaként ismert Londontól szerény teljesítmény, még akkor is, ha a kibocsátás az előző év azonos időszakától értékben csupán tíz százalékkal marad el. A 2015-ös évnyitó 5,5 milliárd dolláros pluszt hozott, és 14 százalékos világpiaci részesedést. A kibocsátások piacán másutt pezseg, az idén eddig 34,6 milliárd dollár értékű kibocsátást regisztráltak, az előző évi két és félszeresét – írja a Financial Times. London azért még így is őrzi harmadik helyét az USA és Kína mögött, ők ketten 20 milliárd dollár feletti üzletet vonzottak magukhoz.
Szakértők a britek gyenge szereplését a Brexit miatti befektetői bizonytalansággal indokolták. Erre hivatkozva vitte el az IPO-t Luxemburgban a New Look márkáról ismert dél-afrikai Brait divatcég, és fordult New York felé az 5,5 milliárd fontos IPO-jával a pénzügyi szoftvereket gyártó angol Misys. A Brexit nem növeli London esélyét New York ellenében a Saudi Aramco olajipari óriás jövő évi IPO-jának helyszínéért vívott harcban sem. A Wall Street működési szabályainak fellazítása is elszívó hatást gyakorol részvénykibocsátást tervező cégekre – amennyiben Donald Trump betartja ezt az ígéretét. A londoni tőzsde és a Deutsche Börse tervezett fúziójának borítékolható bukása is negatív következményeket hozhat.
Súlyos hiba lenne viszont Londont temetni, hiszen a külföldi – döntően ázsiai – tőke érdeklődése megugrott a brit cégfelvásárlások, társulások iránt. A Bloomberg e területen 93 milliárd fontos forgalmat mért az első negyedévben, szemben az előző évi 37,1 milliárddal. A brit cégek döntően az „áldozati” oldalon szerepelnek, de kifelé is aktívak, elég az év legnagyobb üzletére gondolni, amelyben a háztartási cikkeket és egészségügyi termékeket gyártó Reckitt Benckiser 18 milliárd dollárért (és adósságának átvállalásával) magába olvasztotta az amerikai bébiételgyártót, a Mead Johnsont. A legnagyobb durranás viszont elmaradt, a brit-holland Unilever ugyanis visszadobta az amerikai Kraft Heinz 143 milliárd dolláros ajánlatát. A brit cégek iránti fokozott érdeklődést a Brexit miatt 16 százalékot gyengült font is táplálja.
A britek tőkevonzó képességét a kilépés után szuperalacsony adókkal növelhetik, Európa Szingapúrját megtemetve ezzel. Jobb lenne, ha ezek a tervek az asztalfiókban maradnának – legalábbis a német gazdasági tárca miniszterhelyettese, Matthias Machnig London értésére adta, hogy az EU csak fair feltételek mellett tud megállapodni a britekkel a kereskedelmi ügyekben. A Bloomberg emlékeztet rá, hogy januárban Theresa May versenyképes saját adórendszer bevezetését helyezte kilátásba, mint mondta, „akkor is, ha ezzel másokat felbosszant”.
Különalkuk kizárva
Az EU egyként és egységesen lép fel a közösséget elhagyó britekkel megkezdődő kilépési tárgyalásokon – ez szerepel Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének a tagállamok vezetőihez írt kilencoldalas levelében, amely a folyamat menetét és alapelveit tartalmazza. Előbb ki kell léptetni a briteket, az új együttműködési formák kidolgozása csak azután következhet. A Brexit konfliktusokat gerjeszt, nyomában bizonytalanság jár, erre is fel kell készülniük a 27-eknek – figyelmeztetett Tusk, aki a szigetországban élő és dolgozó EU-polgárok sorsának rendezésére garanciákat vár Londontól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.