Tízéves mélypontra esett Magyarországon a vállalati kötvények állománya. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint április végén mindössze 684,1 milliárd forintnyi hitelpapírral finanszírozták a nem pénzügyi vállalatokat, a negyedik hónapban hatalmas összeggel, több mint 250 milliárd forinttal csökkent a volumen. Ebben döntő szerepe volt annak, hogy a Mol áprilisban törlesztette egy hétéves, 750 millió eurós kötvényét, amelynek kamata egyébként 5,875 százalék volt.
A magyarországi kötvénypiac fogyásához több tényező is hozzájárul. A hitelképes cégek az elmúlt években olcsón kaptak hitelt a bankoktól, akár euró-, akár forintalapon adósodtak el, a Mol kötvényénél jóval alacsonyabb kamattal megtehették az utóbbi időben. A jegybank adatai szerint egy átlagos vállalati euróhitel kamata 2 százalék körül van, forintalapon pedig még ennél is kisebb kamattal kaphat kölcsönt egy megfelelően hitelképes cég.
A Budapesti Értéktőzsdén is alig forognak nem pénzügyi vállalati hitelpapírok. Összesen négy cég kötvényeit vezették be a parkettre, az Alteo két sorozattal, a Plotinus, a Tündérszikla és a Wingholding egy-egy sorozattal van jelen. Az Alteo is magas kamatot fizet a befektetőknek, a 2014-ben bevezetett kötvényére évi 6,5 százalékot, a most június elején bevezetett másik sorozatra pedig 4,49 százalékot. A társaságban szerencsére bíznak a befektetők, a tavaszi kétmilliárd forintos zárt körű kötvénykibocsátás túljegyzéssel zárult.
A Plotinus lényegesen olcsóbban, 2 százalék kamattal bocsátott ki több mint 5 milliárd forintnyi hitelpapírt 2015-ben, a szintén Zsiday Viktor által alapított Tündérszikla pedig egy 15 éves futamidejű, változó kamatozású kötvénnyel lépett be a BÉT-re. Utóbbi papírból mindössze tíz darabot bocsátottak ki, és a névérték rendkívül magas, 35 millió forint. Az ingatlanokkal foglalkozó Wingholding eurókötvényekkel lépett a piacra, összesen 40 millió eurónyi névértékű papírt vezetett be a tőzsdére, amelyek kamata évi 4 százalék.
A magyarországi vállalati kötvények jelentős része nincs egyébként bevezetve a tőzsdére, sok a zárt körű kibocsátás. A hitelpapírok döntő részét bankok és külföldi intézmények vásárolják fel. Az áprilisban visszafizetett Mol-kötvények legnagyobb része is külföldieknél lehetett, emellett a hazai alapkezelők és a bankok vehettek még a hitelpapírból. A háztartások alig fektetnek már vállalati kötvénybe, ennek vélhetően az az oka, hogy a kisbefektetőknek eladott hitelpapírok az utóbbi években csúnyán leszerepeltek. Az Enefi (korábban E-Star és RFV) csődje után csak a pénzük töredékét kapták vissza, a BTel kötvényével pedig még rosszabbul járhattak.
A legnagyobb botrány persze a Quaestorhoz kapcsolódott, amely csaknem 200 milliárd forintnyi kötvényt bocsátott ki, ennek a háromnegyedét meg sem keletkeztették. A háztartásoknak a Quaestor csődje előtt még 80 milliárd forintnyi vállalati kötvényük volt (ezek valódi kötvények voltak), mára ez a mennyiség 24 milliárd forintra zsugorodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.