A héten két hír is hozzásegítette a kurzust az emelkedéshez, egyrészt az amerikai nyersolajkészletek 1,9 millió hordóval csökkentek a múlt hét során, miközben az elemzők csupán 1,5 milliós esésre számítottak. Másrészt egy vezetékrendszer meghibásodása miatt 85 százalékkal csökkennek az olajszállítások Kanada és az Egyesült Államok között. A kőolaj árfolyama már hónapok óta meredeken emelkedő pályán mozog, a nyár végén kezdődött a rali, miután a kurzusnak sikerült 46 dollárról elrugaszkodnia felfelé.
Az igazán izgalmas szituáció pedig november elején következett, amikor a kurzus hosszú idő után áttörte a 45 dolláros ellenállást. Ez pedig azért volt fontos momentum, mert az olaj már hosszú ideje egy 10 dolláros sávban araszolt, 45–55 dollár között. A sáv tetejét nagy lendülettel sikerült az árfolyamnak áttörnie, majd a tankönyvekben leírtak szerint visszatesztelte a 20 napos mozgóátlaggal is megtámasztott kitörési pontot. Innen rugaszkodott el ismét, és a héten újabb csúcsot ünnepelhettek a befektetők. Technikai alapon további emelkedést vetít előre a grafikon, a következő meghatározó szint pedig 62 dollárnál húzódik.
Fundamentális alapon azonban vegyesek a jelzések az árfolyam alakulásának kilátásait illetően. Az OPEC közeledő, november végi bécsi ülését egyre nagyobb érdeklődéssel figyeli a piac. A 2018 márciusáig érvényes kitermelési megállapodás jövő év végéig történő meghosszabbítását várják a befektetők, de a várakozások nem egyértelműek. Az olajkartell a tavaly novemberi ülésén jelentette be, hogy a tagállamok 1,2 millió hordóval csökkentik a termelésüket, amihez hozzájárultak az Oroszország vezette, OPEC-en kívüli kitermelők is 600 ezer hordós termelésvágással.
A közelgő találkozó lehet az olajpiac katalizátora a következő hónapokban, de esetleges elmaradása lejtőre küldhetné a kőolaj árfolyamát. Ám a jelek szerint nagyobb az esélye a megállapodásnak, a lépés melletti egyik érv, hogy a tartalékok szintje az OPEC által elvártnál magasabb, holott a szervezet egyik célkitűzése, hogy csökkenjenek a globális készletek.
Két vezető hatalom is támogatja a megállapodást: a szaúdi olajminiszter, Hálid al-Falih a termelésvágás év végi kiterjesztése mellett érvel, mert nem szeretnék, ha az olaj árfolyama nagyobb kilengéseket mutatna. Alekszandr Novak orosz energiaminiszter szintén megállapodáspárti. A kép azonban nem ennyire egyértelmű. Számos tényező van, amely miatt már hosszabb távon veszélybe kerülhet a kitermelés befagyasztása, ráadásul az OPEC- és a nem kartelltagok között sincs egyetértés a megállapodás további sorsáról. A hosszabbítás elmaradása okozhatna az árfolyamban egy komolyabb mélyrepülést, míg megállapodás esetén nem várható nagyobb mozgás az olajpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.