Évről évre sokan várják a részvénypiacokon az úgynevezett Mikulás-ralit, amikor a hagyományok szerint látványosan emelkednek az árfolyamok. A jelenséget Yale Hirsch jegyezte le még 1972-ben, arra alapozva, hogy a decemberi időszak hagyományosan erős a tőzsdéken. Az eredeti definíció szerint a Mikulás-rali az utolsó öt de-cemberi kereskedési napot és az első két januárit jelenti, de később ezt egész decemberre kiterjesztették. Többféle magyarázattal szokták alátámasztani a Mikulás-ralit, akik hisznek benne. Az egyik elmélet szerint a befektetési alapoknak fontos, hogy az év végén magas legyen az árfolyamuk, hiszen az éves hozam marketingszempontból sokat számít, emellett a portfóliómenedzserek bónusza is ezen múlhat.
Szintén hozzájárulhat az árfolyamok emelkedéséhez, hogy az Egyesült Államokban számos nagyvállalatnál év végi bónuszrendszerrel motiválják a munkatársakat, akik ennek egy részét részvénybefektetésre fordítják. Mindehhez hozzájárul, hogy a decembert az átlagosnál alacsonyabb likviditás jellemzi, így a kurzusok könnyebben mozdulnak el. Továbbá lehet egy önbeteljesítő része is a jelenségnek azzal, hogy a befektetők egy része november végén, december elején kizárólag emiatt vásárol papírokat. Az ünnepekkor csökkenő tőzsdei forgalom annyiban szerepet játszhat a Mikulás-raliban, hogy a hedge fundok, azaz fedezeti alapok a nehezebben értékelhető eszközök árfolyamát kisebb ügyletekkel akár fel is tornászhatják, ami az éves teljesítmény megállapításakor jöhet jól.
Nagy átlagban a decemberi indexemelkedés az elmúlt bő húsz évben megvalósult a tőzsdéken.
A Budapesti Értéktőzsde fő részvényindexe a maga 3,5 százalékos átlagos decemberi emelkedésével ki is tűnik a régió, Európa és az Egyesült Államok vezető indexei közül.
A Mikulás-rali igazolható tendencia volt korábban, de a szerepe egyre jobban csökken azzal, ahogy az emberi tényező is mérséklődik magában a kereskedésben. Valójában az jár jól a börzéken, aki következetesen kitart a stratégiája mellett, és nem ilyen hagyományokra alapozza az üzletkötéseit
– mondta Kiss Mónika.
Az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint az önbeteljesítő jóslatot a „window dressing” (kirakatrendezés) is támogatja. „Ez azt jelenti, hogy a nagy alapkezelők a fontos decemberi jelentésre készülve eladják a gyengén teljesítő papírokat, és az adott év sztárrészvényeiből vásárolnak be az utolsó hónapra” – tette hozzá a Világgazdaság kérdésére Kiss Mónika, aki a Mikulás-ralival és a hozzá hasonló tőzsdei megfigyelésekkel szemben Mark Twain amerikai írónak ad igazat, aki egyszer a következőt mondta: „Október. Egyike azon hónapoknak, amikor különösen veszélyes a tőzsdén spekulálni. A többi ilyen hónap: július, január, szeptember, április, november, május, március, június, december, augusztus és február.”
„A 2017-es Mikulás-rali akkor jöhet össze, ha az Egyesült Államokban a republikánus szenátusi többség Mikulás-ruhába öltözik. Magyarul, ha elfogadják a régóta húzódó adócsökkentési tervezetet. Ez valódi emelkedést hozhat a részvénypiacokon. A szenátus pénzügyi bizottsága már szavazásra alkalmasnak minősítette a javaslatot. A héten a hálaadás ünnepe lesz a tengerentúlon, de utána akár meg is szavazhatják a törvényt” – mondta Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.