Április 26-án tartja évi rendes közgyűlését a Graphisoft Park. Az előterjesztésből látszik, hogy tavaly több mint 1,1 millió euróval nőtt a cég árbevétele, annak köszönhetően, hogy az év során átadtak 8 ezer négyzetméternyi új épületet, s ezek csaknem 100 százalékát bérbe is adták. Eközben a működési költségek is 400 ezer euróval emelkedtek. Az EBITDA értéke így 9,5 millió euró lett, ami 700 ezer euróval magasabb az előző évi bázisnál.
Az üzemi eredmény – az előző évinél magasabb értékcsökkenési leírást figyelembe véve – ennél kisebb mértékben, 300 ezer euróval emelkedett. A pénzügyi eredmény nem változott nagyobb mértékben. Az adófizetési kötelezettség 300 ezer euróval csökkent a bázisidőszakhoz képest, mivel a társaság tavaly július 31-én szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozássá alakult, a szabályozott ingatlanbefektetési társaság (SZIT) státuszt az idén január 1-jén jegyezték be. Mivel a tavalyi év utolsó öt hónapját már nem terhelte társasági- és iparűzésiadó-fizetési kötelezettség, az egy évvel korábbit 600 ezer euróval meghaladó, 3,8 millió euró nettó nyereséget ért el 2017-ben a Graphisoft Park.
A 2017-ben átadott és bérbe adott új épületek, valamint a déli területen folyó fejlesztések előrehaladása és az ezekre megkötött előbérleti szerződések nyomán, továbbá
a SZIT-té alakulással járó adózási előnyök eredményeként a társaság tulajdonában álló ingatlanállomány valós értékét 2017 végén 246 millió euróra becsülték, szemben a 2016 végi 189 millió euróval.
Figyelembe vették az építőipari árak folytatódó és a menedzsment várakozásait meghaladó növekedését is. Az ezzel összefüggésben megnövekedett hitelállomány miatt a valós nettó eszközérték 185 millió euró, ami konzervatív becslés, mert nem számolt az építőipari költséggyarapodásokat várhatóan követő bérletidíj-emelkedés értéknövelő hatásával.
Az éves jelentés alapján továbbra is optimistán tekintünk a Graphisoft Parkra – mondta a Világgazdaságnak Cinkotai Norbert, a KBC vezető elemzője. Hozzátette: hisznek abban, hogy van felértékelődési potenciál a papírban, amit a SZIT státus révén realizálható előnyök is támogatnak, emellett az előző évinél magasabb osztalék is kedvezően értékelhető.
A közgyűlési előterjesztés szerint az igazgatótanács azt javasolja, hogy a társaság a tavalyi adózott eredménye és meglévő eredménytartaléka terhére fizessen osztalékot: a forgalomban lévő A sorozatú törzsrészvények után részvényenként 93 forintot, míg a B sorozatú dolgozói részvények után részvényenként 31 forintot. Bár forma szerint, szabályozott ingatlanbefektetési társaságként a Graphisoft Park eredményének minimum 90 százalékát köteles lenne osztalékként kifizetni, ám a tárgyévi eredmény a leányvállalatoktól kapott osztalékból származik, alapja a leányvállalatok tárgyévet megelőző évben, vagyis 2016-ban elért eredménye.
Így a társaság a most javasoltnál lényegesen alacsonyabb összegű osztalék kifizetésére lenne köteles, mégis javaslatot tesznek a 2017-ben elért konszolidált eredmény 80 százalékának kifizetésére.
Tavaly 78 forintot fizetett részvényenként a Graphisoft, ami akkor 2,4 százalékos osztalékhozamnak felelt meg. A most javasolt 93 forint megközelítőleg 2,7 százalékos osztalékhozam a jelenlegi, 3550 forintos árszinten.
Az igazgatótanács arra is felhatalmazást kér a közgyűléstől, hogy saját részvényeket szerezhessen 18 hónapos időtartamban úgy, hogy a saját részvények névértékének együttes összege ne haladja meg a jegyzett tőke 10 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.