A befektetési alapok és a biztosítók is egyre több hazai részvényt tartanak a portfólióikban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. A harmadik negyedév végén a biztosítók teljes tartaléka 2361 milliárd forint volt, ami történelmi rekord, ezen belül az életbiztosításokban 1937,8 milliárd forint volt. Szépen híznak a hagyományos életbiztosítások, amelyekben már 678 milliárd forint van, vagyis az állomány lassan megközelíti a több mint tíz évvel ezelőtt felállított mindenkori rekordot.
A unit linked alapokban 1260 milliárd forint található.
A biztosítók eszközeinek döntő része még mindig állampapírban van: kötvényben 1182,7 milliárd forintot, kincstárjegyekben 78,8 milliárdot tartottak szeptember végén. A kockázatos eszközök volumene is folyamatosan nő. A hazai részvénybefektetéseké 68,3 milliárd forintra emelkedett, ami hétéves rekord, befektetési jegyekben pedig ismét több mint 500 milliárd forintjuk volt. A külföldi befektetések mennyisége is gyarapodik, szeptember végén 552 milliárd forint fölé ugrott, vagyis újabb csúcsot döntött, ennek a legnagyobb része befektetési jegy volt. Közvetlenül külföldi részvényben még húszmilliárd forintot sem tartanak a biztosítók.
A befektetési alapok vagyona is nőtt az idén: szeptember végén már 6613,6 milliárd forintot kezeltek, ami történelmi rekordnak számít. A zárt végű alapokban 355 milliárd forint volt, a többi 6258,7 milliárdot nyílt végű konstrukciókban kezelték az alapkezelők. A befektetési alapok állománya magyar állampapírokból az idén 1300 milliárd forint körül stagnált, az év második felében e szint alá került, ebben szerepet játszhat a pénzpiaci és kötvényalapokat érintő tőkekivonás. A pénzpiaci alapok hozama az idén sok esetben enyhén negatív lett, és a tőkegarancia is megszűnt a konstrukciók nagy részénél.
A kötvényalapokból csaknem 195 milliárd forint távozott az év eleje óta, ennek több mint négyötöde a rövid kötvényalapokat érintette. Az egyéb kötvények állománya is csökkent, októberre már 300 milliárd forint alá süllyedt.
A hazai részvények állománya viszont nőtt az alapokban, szeptember végén már 154 milliárd forint fölött volt a volumen, ami már nincs messze a 2007 őszén beállított csúcstól, amikor is 162 milliárd forintnyi hazai részvény volt a konstrukciókban. Az egyéb eszközök mennyisége is folyamatosan nő, ez szintén nem meglepő, hiszen az ingatlanalapok egyre nagyobbak. Az egyéb eszközök volumene szeptember végén már 3134 milliárd forint volt. A külföldi eszközök mennyisége ez év tavaszáig szintén folyamatosan gyarapodott, azóta viszont az alapkezelők inkább a hazai befektetések felé fordultak.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.