BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól zártak a nyugat-európai tőzsdék

Emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék szerdán, jóllehet a kötvényhozamok zuhantak a világgazdasági növekedés lassulása miatt fokozódó aggodalmakra.

A londoni FTSE-100 mutató 0,38 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,71 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,61 százalékos pluszban zárt.

Milánóban – kivételként – 0,45 százalékkal csökkent,

Madridban 0,54 százalékkal nőtt az irányadó tőzsdemutató.

A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,24 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,25 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,56 százalékkal emelkedett.

A New York-i tőzsdeindexek viszont csökkennek: az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 1,32 százalékos, az S&P 500-as index 0,97 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,62 százalékos mínuszban állt.

Fotó: AFP

A CME-csoport FedWatch szolgáltatása szerint a piacok majdnem bizonyosra veszik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága szeptember 17-18. ülésén ismét kamatot csökkent, a 25 bázispontos kamatvágást esélyét 67,78 százalékra, az 50 bázispontosét pedig 32,7 százalékra teszik, miközben gyors ütemben nő az 50 bázispontos kamatcsökkentésre számítók aránya.

A nap vesztesei az olaj- és gázipari vállalatok voltak, amelyek árfolyamát jelentősen csökkentette a kőolaj világpiaci árának zuhanása. A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) árát héthavi mélypontra taszította, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború gyors és drasztikus kiéleződése felszította az aggodalmakat a világgazdasági helyzet és az olajkereslet alakulása körül.

Az októberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 4,29 százalékos mínuszban, 56,41 dolláron, míg a szeptemberi szállítású WTI 5,24 százalékos veszteségben, 50,82 dolláron forgott kora este. Napi mélypontján a Brent 56,02 dolláron, a WTI pedig 50,53 dolláron forgott. A Brent ára több mint 25 százalékkal csökkent idei csúcsához, az áprilisban elért 75,60 dollárhoz képest.

A német államkötvények hozamai történelmi, az amerikai állampapírokéi közel hároméves mélypontra estek. A befektetők a kockázatkerülés jegyében a biztos menedéknek számító eszközökbe csoportosították át felszabaduló tőkéjüket, miközben újabb jegybankok – az új-zélandi, a thaiföldi és az indiai – döntött kamatcsökkentés mellett.

A befektetők figyelme alapvetően továbbra is Kínára irányul. A kínai központi bank szerdán a vártnál kicsit gyengébb szinten, 6,9996 jüan/dollár szinten húzta meg a középárfolyamot, hajszálnyira a lélektani 7-es küszöbtől. Az amerikai pénzügyminisztérium éppen két napja minősítette hivatalosan Kínát devizamanipulátornak.

Európában a bankszektor állt a figyelem fókuszában: a szektor alindexe egyéves mélypontra esett, miután egy sor gyorsjelentés elvette a befektetők maradék kedvét is. A német Commerzbank 6,6 százalékos, az olasz UniCredit pedig 4,9 százalékos mínuszban, míg a holland ABN Amro szerény, 0,3 százalékos pluszban zárta a kereskedést. A Standard Life Aberdeen brit alapkezelő árfolyama 7,2 százalékkal csökkent, miután adózás előtti profitjának csökkenéséről számolt be az első féléves gyorsjelentésében.

A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 2,37 százalékkal, 1519,35 dollárra nőtt.

Egy euróért 1,1237 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,35 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 246,13 pontos, 0,61 százalékos emelkedéssel, 40 283,52 ponton zárt szerdán.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.