A londoni FTSE-100 mutató 0,38 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,71 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,61 százalékos pluszban zárt.
Milánóban – kivételként – 0,45 százalékkal csökkent,
Madridban 0,54 százalékkal nőtt az irányadó tőzsdemutató.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,24 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,25 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,56 százalékkal emelkedett.
A New York-i tőzsdeindexek viszont csökkennek: az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 1,32 százalékos, az S&P 500-as index 0,97 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,62 százalékos mínuszban állt.
A CME-csoport FedWatch szolgáltatása szerint a piacok majdnem bizonyosra veszik, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága szeptember 17-18. ülésén ismét kamatot csökkent, a 25 bázispontos kamatvágást esélyét 67,78 százalékra, az 50 bázispontosét pedig 32,7 százalékra teszik, miközben gyors ütemben nő az 50 bázispontos kamatcsökkentésre számítók aránya.
A nap vesztesei az olaj- és gázipari vállalatok voltak, amelyek árfolyamát jelentősen csökkentette a kőolaj világpiaci árának zuhanása. A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) árát héthavi mélypontra taszította, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború gyors és drasztikus kiéleződése felszította az aggodalmakat a világgazdasági helyzet és az olajkereslet alakulása körül.
Az októberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 4,29 százalékos mínuszban, 56,41 dolláron, míg a szeptemberi szállítású WTI 5,24 százalékos veszteségben, 50,82 dolláron forgott kora este. Napi mélypontján a Brent 56,02 dolláron, a WTI pedig 50,53 dolláron forgott. A Brent ára több mint 25 százalékkal csökkent idei csúcsához, az áprilisban elért 75,60 dollárhoz képest.
A német államkötvények hozamai történelmi, az amerikai állampapírokéi közel hároméves mélypontra estek. A befektetők a kockázatkerülés jegyében a biztos menedéknek számító eszközökbe csoportosították át felszabaduló tőkéjüket, miközben újabb jegybankok – az új-zélandi, a thaiföldi és az indiai – döntött kamatcsökkentés mellett.
A befektetők figyelme alapvetően továbbra is Kínára irányul. A kínai központi bank szerdán a vártnál kicsit gyengébb szinten, 6,9996 jüan/dollár szinten húzta meg a középárfolyamot, hajszálnyira a lélektani 7-es küszöbtől. Az amerikai pénzügyminisztérium éppen két napja minősítette hivatalosan Kínát devizamanipulátornak.
Európában a bankszektor állt a figyelem fókuszában: a szektor alindexe egyéves mélypontra esett, miután egy sor gyorsjelentés elvette a befektetők maradék kedvét is. A német Commerzbank 6,6 százalékos, az olasz UniCredit pedig 4,9 százalékos mínuszban, míg a holland ABN Amro szerény, 0,3 százalékos pluszban zárta a kereskedést. A Standard Life Aberdeen brit alapkezelő árfolyama 7,2 százalékkal csökkent, miután adózás előtti profitjának csökkenéséről számolt be az első féléves gyorsjelentésében.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 2,37 százalékkal, 1519,35 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,1237 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,35 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 246,13 pontos, 0,61 százalékos emelkedéssel, 40 283,52 ponton zárt szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.