Gyorsult az infláció Nagy-Britanniába, elemzők a fogyasztói árak 1,9 százalékos emelkedésére számítottak, ezzel szemben a fogyasztói árak 2,1 százalékkal voltak magasabbak júliusban, mint egy évvel korábban.
Szakértők a font gyengülésére és ezzel az infláció gyorsulására emlékeztettek, az ONS szerint azonban korai a font gyengülését tekinteni a legfőbb okként.
Emelkedtek ugyanis a szállodaárak, drágultak a videojátékok és a konzolok, a ruházati cikkek és a pénzügyi szolgáltatások.
Csökkentek ugyanakkor az üzemanyagárak, az utazási költségek – a repülő- és a hajójegyek, a nemzetközi vasútjegek ára – pedig kevésbé emelkedett, mint egy évvel korábban.
A brit kormány által a jegybank számára előírt éves inflációs cél 2 százalék. A Bank of England augusztus elején jelezte, hogy az év vége felé közeledve 1,6 százalékra, hároméves mélypontra mérséklődik az infláció, az utána következő években viszont gyorsulni fog.
A volatilis elemektől – többek közt az energia- és az élelmiszeráraktól – megszűrt maginfláció hathavi csúcsra, 1,9 százalékra gyorsult 1,8 százalékról. Elemzők stagnálásra számítottak.
A font 2,4 százalékot veszített értékéből a főbb valutákkal szemben júliusban, a kormányfőváltás idején, és jelenleg 2016 óta a leggyengébb az árfolyam.
A kormányzó Konzervatív Párt élén álló új miniszterelnök, Boris Johnson határozott álláspontja, hogy az Egyesült Királyság október 31-én, a Brexit jelenleg érvényes határnapján mindenképp kilép az Európai Unióból, akár sikerül megállapodásra jutni a közösséggel, akár nem.
A vállalkozások azonban attól tartanak, hogy a rendezetlen kiválás fennakadásokhoz vezetne a kikötőkben, növelve ezzel az importtermékek árát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.