Féléves mélypontjára esett a héten a bitcoin árfolyama:
6600 dollárt kellett adni érte, pedig június végén még 13 ezer dollár fölött járt a jegyzés.
A legismertebb kriptodeviza mélyrepülése magával húzta a piacot, amelynek kumulált kapitalizációja újra 200 milliárd dollár alá csúszott a héten, miközben a nyáron még meghaladta a 365 milliárd dollárt. Az év első fele drágulással telt, de július óta a kereskedelmi háború enyhülése, a Facebook librájának bukása és a kisbefektetők profitrealizálása az árfolyamesés irányába hatott.
A piaci környezet is kedvezőtlenebbé vált az ősszel. A fejlett gazdaságok állampapírhozamai enyhe emelkedésnek indultak, több részvényindex pedig történelmi csúcsra futott, ami jelentős mennyiségű tőkét vonhatott ki a kriptopiacról. Nyár óta a bitcoin jegyzése és az S&P 500 mozgása egymáshoz képest ellentétes irányú, bár az egész évet tekintve a bitcoinbefektetők jobban jártak, mert az árfolyam a duplájára nőtt, szemben a 24 százalékot erősödő S&P 500 indexszel.
A kriptodevizák hívei a bitcoin technikai képe alapján jövőre további felértékelődésre spekulálnak, noha a pénz- és tőkepiacokon még mindig érezhető a berzenkedés az elektronikus pénzektől.
Megjelentek az intézményi befektetők, és a kriptovalutákat egyre több helyen fogadják el fizetőeszközként, de egyelőre ez kevés ahhoz, hogy a jegyzés lendületet kapjon. Csak az elmúlt pár hónapban olyan vállalatok csatlakoztak a kriptovaluta-használók köréhez, mint a Microsoft és a Starbucks.
Az intézményi befektetők közeledése is érezhető. A piac vezető brókercége, a Grayscale Investments adatai szerint az idei harmadik negyedévben rekordra ért a tőkebeáramlás:
255 millió dollár érkezett a kriptotermékekbe, döntő többsége intézményi befektetőktől.
A világ egyik legnagyobb alapkezelője, a bitcoinkereskedést először intézményi szintre emelő Fidelity is bejelentette, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel folyamatosan növeli érdekeltségét a kriptopiacon.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.