Unciánként majdnem 1800 dollárt ért tegnap délután az arany. A nemesfém jegyzése már jó pár napja araszol egyre magasabbra, elérve a legutóbb 2012-ben látott csúcspontot. Ezt egy többhetes oldalazás előzte meg, és a megindult szárnyalást a nemesfém menedékeszköz-szerepén túl nagyban támogatja a hozamkörnyezet is.
Indiában például a Jefferies befektetési cég szerint a befektetők az osztalékfizető részvények mellett aranyba csoportosíthatják át tőkéjüket,
mivel az országban 2013 óta először a negatív tartományba kerültek a kamatszintek. A csökkenő hozamokat és az Indiában várt 5 százalék körüli inflációt alapul véve, bizonyos rövidebb futamidejű állampapíroknál nincs kizárva a mínusz 1,3 százalékos hozam sem.
Közben az Egyesült Államokban is hasonló trend mutatkozik meg a Julius Bar bankház szerint. A társaság elemzésében rámutat, hogy az arany iránti kereslet a közeljövőben is erős maradhat, mivel az amerikai kötvénypiacon rekordalacsony szinten vannak a kamatok. Erről írt tegnapi piaci kommentárjában az Erste is: az amerikai tízéves inflációkövető állampapírok hozama, vagyis a reálhozam új mélypontra, mínusz 80 bázispontra esett.
A hozamkörnyezet mellett a dollár gyengülése szintén támogatja az arany árfolyamának emelkedését.
A Julius Bar emellett megjegyzi, hogy rövid távon felfelé mutató kockázatok láthatók az aranypiacon, de már középtávon valószínűsíthető, hogy a gazdasági hangulat javulásával a sárga fém kurzusa valamelyest csökken majd. Ezt tükrözi a bankház prognózisa is, amelyben a következő három hónapban mintegy 1700 dolláros unciánkénti aranyárat valószínűsítenek az elemzők, de a következő egy évben már átlagosan csak 1600 dollárral számolnak egy mindkét irányba érvényes, 7,5 százalékos tűréshatár mellett.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.