A koronavírus-járvány okozta tőzsdei zuhanás utáni részvénypiaci szárnyalásban a technológiai részvények vezették az emelkedést.
A tradicionális részvénypiaci szektorok visszaszorulása és a technológiai szektor térhódítása már jó néhány éve elkezdődött, de a távolságtartási szabályok, az otthoni munkavégzés és a fogyasztói szokások átmeneti vagy tartós átrendeződése újabb impulzust adott a digitális térben tevékenykedő vállalatoknak, szektoroknak.
A tőzsdei árfolyamokban is megmutatkozott a digitalizáció iránti igény fokozódása. Az amerikai technológiai szektort leképező tőzsdén kereskedett alap (ETF) az év eleje óta 19 százalékot emelkedett, de a kínai versenytárs részvényekből kialakított szektor-ETF már lekörözte, plusz 23 százalékon áll.
Az európai tőzsdeindexek csak júniusban kaptak igazán szárnyra, és emelkedtek az amerikai indexeket meghaladó mértékben, lemaradásuk továbbra is jelentős. A februári csúcspontokhoz képest az euróövezet részvénypiaca 40 százalékkal esett, az amerikai valamivel kevesebbet, csak 35 százalékot veszített értékéből. A visszapattanás is jobban sikerült a tengerentúlon, nem utolsósorban a ralizó technológiai szektor jóvoltából.
Érdemes lehet megvizsgálni, hogy az amerikai FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) vagy éppen a kínai BAT (Baidu, Alibaba, Tencent) csoport árnyékában hol tart az öreg kontinens a digitalizációs versenyben, hiszen az európai technológiai szektor érdekes befektetési célpont lehet.
Bár az európai szektor közel sem annyira attraktív, mint a globális digitális térben egymással éles versenyben álló amerikai és kínai vetélytárs, de ezek túlpozicionáltságuk miatt kedvezőtlenebb értékeltségi mutatókkal forognak.
Figyelemre méltó, hogy az MSCI európai technológiaiszektor-indexet követő ETF mintegy 15 százalékkal teljesítette felül az Eurostoxx részvénypiaci indexet. Az ETF-ben olyan neveket találunk, mint az SAP, a holland csipgyártó ASML vagy éppen a távoli hozzáférések miatt az utóbbi időben egyre közismertebb TeamViewer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.