Az olajár év eleji erősödésének hátterében a keresletre vonatkozó spekuláció és az elégtelen kínálat áll, az omikron a korábbinál vártnál jóval kisebb hatással volt a keresletre. A Nemzetközi Energiaügynökség a 2021 és 2022-es keresleti előrejelzését 200 ezer hordó/nappal növelte, az idén az olajfogyasztás elérheti a 99,7 millió hordó/napot, ami ha hajszállal is, de meghaladja a 2019-es 99,6 millió hordó/nap mértéket.
A járvány elmúltával az emberek igyekezhetnek bepótolni az elmaradt utazásokat, és ez szinte biztos, hogy masszív keresletet fog támasztani a kőolaj iránt.
Ezt a növekvő keresletet egy elég rugalmatlan kínálati oldal próbálja kielégíteni. Az OPEC+ egyre kisebb szabad kapacitással bír:
bár papíron 4-5 millió hordó/nap lehet ennek mértéke, a valóságban ténylegesen napi alig 1,5-2 millió hordónyit tudna ebből az OPEC+ mozgósítani.
Nem véletlen, hogy a decemberi napi 400 ezer hordós kvótanövelés alig 260 ezer hordóval emelte csak a napi kihozatalt: Angola, Nigéria vagy Líbia jóval a kvótája alatt termel, de decemberben már Oroszország sem tudott annyit termelni, mint amennyit elvileg megtehetne. A fent említett tartalékok főleg Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek kezében vannak, így a februári 400 ezer hordó/nap termelésnövekedés zöme is tőlük jöhet. Irán is rendelkezik 1,5-2 millió hordó/nap szabad kapacitással, de a szankciók miatt ezeket nem tudja felhasználni, amíg nem születik egyezség az ország atomprogramjáról. Pozitív, hogy a legutóbbi hírek szerint némi közeledés van a perzsa állam és a nyugat között a vitás kérdésekben.
Az amerikai palaolajszektor még mindig adósságai leépítésével és a tulajdonosok felé történő kifizetésekkel van elfoglalva. Bár az utóbbi időben nőtt az aktív fúróberendezések száma, az iparági szereplők szerint legalább százdolláros olajár kell ahhoz, hogy a szektorba befektetők kapzsisága igazából felélénküljön.
Ez a többlettőke ugyanis szükséges ahhoz, hogy ismét a „Drill Baby, drill” politika beinduljon, vagyis a növekedés legyen az elsődleges, ne a megtérülés.
Az amerikai energiaügynökség mindenesetre csak 2023-ra várja, hogy az éves kőolajtermelés elérje a 2019-es értéket, a napi 12,4 millió hordót. Tehát szükséges a magasabb kőolaj ár ahhoz, hogy sebességet váltson az amerikai olajipar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.