A háború hatására nagymértékben átrendeződtek az erőviszonyok a részvénypiacokon. Bár az év elején még Európa tűnt felülteljesítőnek az erős növekedés és a monetáris szigorítás hiánya miatt, azonban az oroszok által indított háború teljesen átírta a képet. Európát a magas energiaárak, az ellátási láncok problémái, valamint a háború közelsége okozta prémiumsokk is jobban érinti, ráadásul az itteni cégek orosz-ukrán kitettsége is magasabb. Ez meg is látszik az idei teljesítményben, hiszen amíg az amerikai S&P 500 árfolyama 6,4 százalékkal esett, addig a Stoxx 50-é több, mint 15 százalékkal került lejjebb (mindkettő dollárban).
Ezzel szemben az Egyesült Államokban a profitnövekedés idén nagyobb lehet, ráadásul ellenállóbbnak is tűnnek, mind a profitnövekedési várakozások, mind pedig a profitmarzsok is.
Ennek oka az idei kedvezőbb növekedési kilátásokban és a háztartások magasabb felhalmozott megtakarításában keresendő és abban, hogy az USA a fontosabb nyersanyagokban önellátó, ezért a magasabb a biztonságos energiaellátás kockázata legalább nem merül fel érdemi kockázatként.
Ugyanakkor az USA-ban a monetáris szigorítás jóval határozottabbnak tűnik, mint az euróövezetben, hiszen a Fed idén akár minden ülésen kamatot emelhet és májustól kezdődően már csökken a jegybank mérlege, ami a csúcson akár havi 95 milliárd dollárral is csökkenhet. Ez alapvetően negatív az amerikai részvénypiacokra nézve, de ennek hatását túlkompenzálhatja a relatíve jobb profitkilátások és a fentebb említett helyzeti előnyök.
Ráadásul az amerikai indexek szektorösszetétele is kedvezőbb. Magasabb a napi fogyasztási cikkek, az egészségügy részesedése, amelyek magas bruttó marzsokkal rendelkeznek, ezért könnyebben képesek a magasabb költségeket áthárítani. Bár a ciklikus fogyasztási cikkek és az ipar számára az infláció az USA-ban is problémát jelenthet, azonban a magasabb növekedés és a fogyasztók kedvező pozíciója egy olyan puffert jelenthet, ami miatt az amerikai cégeknek kevésbé kellhet aggódnia a profitmarzsok romlása miatt.
Összességében tehát az amerikai indexek relatív pozíciója kedvezőbbnek tűnik, ezért érdemes lehet ilyen irányba eltolni a részvénykitettséget. A teljes részvénypiac tekintetében azonban a kilátások még kedvezőtlennek tűnnek, ezért a részvénykitettség érdemi növelésének még nincs itt az ideje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.