Az alacsony volatilitású indexeket kifejezetten épp a mostani olyan turbulens időszakokra fejlesztették ki. A világ vezető részvényindexe, az S&P 500 az év eleje óta 15 százalékot veszített értékéből, de az Egyesült Államokon kívül sem teljesítenek fényesen a részvénypiacok: az Amerikán kívüli fejlett országokat reprezentáló S&P Developed Ex-U. S. BMI 16 százalékot, a fejlődő piacokat lekövető S&P Emerging Plus LargeMidCap pedig 18 százalékot esett az idén.
Mindhárom indexnek elérhető az alacsony volatilitású (low volatility) változata, amelyek jelentős mértékben csökkentették az idei esés mértékét: az S&P 500 Low Volatility 11 százalékkal, az S&P Developed Ex-U. S. BMI Low Volatility 7 százalékkal, míg az S&P BMI Emerging Markets Low Volatility Index 16 százalékkal teljesítette felül a releváns benchmarkot. Ráadásul az alacsony volatilitású indexek nemcsak a mostani medvepiacon állták meg a helyüket, hanem hosszú távon is felülteljesítik a hagyományos benchmarkokat. Az először ötven éve feltárt és azóta a világ számos részvénypiacán dokumentált „alacsony volatilitás anomália” azt a jelenséget írja le, hogy hosszú távon – a hatékony piacok elméletének ellentmondva – az alacsony volatilitású részvények a piacinál kedvezőbb kockázattal korrigált hozamot érnek el.
Az alacsony volatilitású indexek ezt az anomáliát használják ki, mindkét irányban csökkentve a piac kilengéseit: bikapiacokon tipikusan mérsékeltebb emelkedést mutatnak, mint a piac egésze, míg medvepiacokon tompítják az esést, pontosan emiatt alacsonyabb a volatilitásuk, mint a piac egészéé. És hogy miért eredményez mindez hosszú távon felülteljesítést? Ezt a diszperziós mutató segítségével érthetjük meg.
A diszperzió az egy adott piacot alkotó részvények teljesítménye közötti különbséget méri: minél nagyobb a mutató értéke, annál nagyobb az egyes részvények teljesítménye közötti különbség. A diszperzió bikapiacon tipikusan csökken, míg eső piacon megnő, ami azt jelenti, hogy az alulteljesítés „büntetése” pont olyan időszakokban átlag alatti, amikor az alacsony volatilitású indexek tipikusan alulteljesítenek, a felülteljesítés „jutalma” viszont olyankor átlag feletti, amikor a low volatility indexek felülteljesítők – márpedig 2022-ben pont ilyen időket élünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.