BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
STRATÉGIA

Vajon tényleg jön, aminek jönnie kell?

2022.05.27., péntek 08:42
Stratégia Infláció Fed
Fotó: Getty Images/sefa ozel

Képes lesz-e megfékezni az inflációt az amerikai jegybank jelentős gazdasági lassulás nélkül? – ez talán napjaink legfontosabb kérdése. És nem csupán társadalmi, hanem tőkepiaci szempontból is nyitott kérdés ez, hiszen ha a válasz „nem”, akkor a részvénypiacokon a már eddig elszenvedett 20 százalékos index-esések ellenére is további rázós időszak előtt állhatunk.

Nem csoda, hogy a befektetők most árgus szemekkel böngészik az indikátorok széles körét. A hozamgörbe alakjából, történelmi analógiákból vagy éppen a különféle gazdasági aktivitási mutatókból próbálják kiolvasni a recessziós valószínűségeket. Március végi kommentárjában a volt jegybankár, Bill Dudley pedig egy további mutatót dobott be a szélesebb köztudatba: az ún. Sahm-szabályt.

élelmiszer infláció magas bolt Supermarket Shopping Rise
Fotó: sefa ozel / Getty Images

Claudia Sahm közgazdász arra hívta fel a figyelmet, hogy onnantól számítva, hogy az amerikai munkanélküliségi ráta három hónapos mozgóátlaga minimum 0,50 százalékponttal emelkedik a megelőző 12 hónap legalacsonyabb értékéhez képest, úgy tekinthető, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyedt. Sahm nem a tökéletes recessziós előrejelző indikátort kereste, kutatását most mégis erre a célra használják a piaci szereplők – annak ellenére, hogy legutóbbi blogbejegyzésében a közgazdász maga figyelmeztetett: „szabálya” közel sem kőbe vésett törvényszerűség.

A munkanélküliség és a recesszió közötti összefüggés mégis különösen érdekes, mert napjaink dilemmájának pont ez áll a középpontjában. Ha egyszer ugyanis megindultak az árak felfelé, az infláció megtöréséhez – ezt minden jegybankár jól tudja – határozottan meg kell törni a kialakult trendeket. Márpedig ha ez így van, akkor a munkaerőpiacon is trendforduló jöhet. Ahogy pedig az elmúlt évtizedek alapján látjuk, ha a munkanélküliségi ráta emelkedése átlépi a kritikus 0,50 százalékpontos szintet, akkor általában nincs megállás: a munkanélküliségben gyakran további 2-4 százalékpontos további emelkedés jön. És recesszió.

Nem véletlen, hogy mostanában Jerome Powell, az amerikai jegybank második ciklusát kezdő elnöke is egyre gyakrabban hangsúlyozza: ez bizony fájni fog.

Ebben sajnos Sahm számai alapján egyetértek vele. A kérdés már csak az, hogy mennyire.

Fotó: VG

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.